Politechnika Łódzka to nie tylko nauka, ale i sport!

Materiał informacyjny Europejskie Igrzyska Akademickie Łódź 2022
Udostępnij:
Już w lipcu odbędą się EUG 2022 – Europejskie Igrzyska Akademickie.

Sześć tysięcy sportowców z ponad czterdziestu krajów, dwadzieścia dyscyplin sportowych i tysiąc wolontariuszy – tak w liczbach będą wyglądać Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi. Organizuje je Politechnika Łódzka wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym i miastem Łódź, po raz kolejny udowadniając, że uczelnia ta stawia nie tylko na rozwój intelektualny, ale i fizyczny studentów. Impreza potrwa od 17 do 30 lipca 2022 roku.

Maskotką łódzkich igrzyska jest jednorożec EUGenio

Na igrzyska zgłosiło się już większość zawodników: piłkarze, drużyny koszykówki, tenisa stołowego, futsaliści oraz zawodnicy karate, judo i kickboxerzy. Za nami pierwsze imprezy testowe przed EUG 2022 – Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet, badmintonie i pływaniu, których Politechnika Łódzka była gospodarzem.

Nie brakuje chętnych do zostania wolontariuszami. Jest już ponad tysiąc kandydatów, ale rekrutacja wciąż trwa. Chętni mogą zgłaszać się do 15 kwietnia 2022 roku. Formularz rekrutacyjny można znaleźć na stronie www.eug2022.eu/wolontariat/.

Aby móc dołączyć do grona wolontariuszy łódzkich igrzysk, kandydaci z Polski muszą mieć skończone 16 lat w momencie rozpoczęcia działań w ramach wolontariatu. Brak znajomości języka obcego nie wyklucza możliwości zostania wolontariuszem, jednak ta umiejętność będzie dużym atutem.

Impreza promująca Politechnikę Łódzką i Łódź jako miasto akademickie jest bowiem adresowana do studentów-sportowców z całej Europy. Teraz nacisk stawiany jest na rekrutowanie wolontariuszy z Łodzi i okolic. Trwają rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Później z wyłonionymi osobami będą prowadzone szkolenia i zostaną one przydzielone do odpowiednich stref. O ile wyznaczona jest dolna granica wieku wolontariuszy, to górnego limitu w zasadzie nie ma. Najstarsza osoba z Polski, która do tej pory zgłosiła chęć podjęcia wolontariatu ma 71 lat, a najstarszy kandydat na wolontariusza z zagranicy – 76 lat!

Umiejętne łączenie nauki i sportu – to już od lat wizytówka Politechniki Łódzkiej. – Nasza uczelnia stawia na nowy model studiowania, który dla wielu staje się sposobem na życie. To możliwość kształcenia na wysokim poziomie równolegle z rozwojem fizycznym. Europejskie Igrzyska Akademickie niewątpliwie wyeksponują to atrakcyjne oblicze Politechniki Łódzkiej – podkreśla Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Nowy model studiowania na Politechnice Łódzkiej oraz igrzyska promują ambasadorzy EUG 2022 związani z tą uczelnią. W budowanie marki wydarzenia zaangażowany jest Kajetan Duszyński, mistrz olimpijski z Tokio, który jest doktorantem na Politechnice Łódzkiej oraz absolwenci PŁ. Mowa o Dorocie Banaszczyk, pierwszej Polce ze złotym medalem mistrzostw świata w karate olimpijskim i Adamie Kszczocie, wielokrotnym medaliście w biegu na 800 m na europejskich oraz światowych arenach sportowych. Ostatnio do drużyny ambasadorów EUG 2022 dołączyli łódzcy sportowcy: Artur Partyka, Marcin Gortat i Euzebiusz Smolarek, który urodził się w Łodzi.

EUG 2022 integrują łódzkie środowiska akademickie. Z organizatorami współpracują wszystkie uczelnie publiczne z Łodzi. Akademia Muzyczna ogłosiła wśród swoich studentów konkurs na dżingiel igrzysk. Zwycięzcy zostali już wyłonieni.

EUG są sztandarową imprezą Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego (EUSA). Kongres EUSA w Łodzi

Podczas Europejskich Igrzysk Akademickich 2022 rywalizacja toczyć się będzie w piętnastu miejscach. Nie tylko w Łodzi, ale także w Zgierzu i Pabianicach – mówi Dominik Leżański, koordynator EUG2022. Ceremonia otwarcia odbędzie się w Atlas Arenie.

Dominik Leżański podkreśla, że uczestnicy organizowanego przez Politechnikę Łódzką wydarzenia, mogą też liczyć na atrakcje pozasportowe – Połączymy siły z miastem i zaprosimy wszystkich na atrakcje podczas Urodzin Łodzi, zaś na ul. Piotrkowskiej, zaplanowaliśmy sambodrom – głośny, przebierany, muzyczny pochód. Do tego Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) zaprosi na Bieg Erasmusa. Będą też warsztaty edukacyjne i spotkania z ciekawymi gośćmi – dodaje Dominik Leżański. – Chcemy pokazać obcokrajowcom, że Łódź, i w ogóle Polska, jest fajnym miejscem, do którego można wrócić, na przykład na wymianę akademicką.

Czytaj więcej na:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie