Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka wydaje Karty Mieszkańca Osiedla Akademickiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Politechnika Łódzka wydaje Karty Mieszkańca Osiedla Akademickiego. Jej posiadacz będzie mógł nocować w każdym pokoju każdego akademika

Jeszcze kilka lat temu Politechnika Łódzka uchodziła za najbardziej konserwatywną z uczelni w mieście (do zeszłego roku akademickiego chłopak nie mógł mieszkać z dziewczyną w jednym pokoju na osiedlu bez zgody rodziców obojga). Ale dzięki nowej karcie student będzie mógł nawet co noc zmieniać pokój, w którym budzi się na terenie osiedla uczelni. Samorząd studencki przekonał władze politechniki, że dokument warto wprowadzić, ponieważ ułatwi studiującym wspólną naukę.

Mieszkańcy będą mogli dłużej razem się uczyć

Wnioski o wydanie karty od ubiegłego tygodnia zbiera samorząd studencki. Posiadacz dokumentu, czyli osoba zamieszkała w akademiku Politechniki Łódzkiej może przebywać w każdym z domów studenckich tej uczelni w godzinach 23 – 6, co jest zabronione w przypadku gości spoza osiedla (chyba, że gospodarz zgłosi wizytę administracji osiedla i wniesie opłatę).

– Samorząd studencki argumentował, że program studiów zawiera coraz więcej zajęć wymagających pracy w grupach – mówi dr Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej. Jak wyjaśnia, studenci często spotykają się wieczorem w pokoju akademika, aby pracować na projektem, jednak często taka praca przedłuża się poza godzinę 23.

Dzięki okazaniu Karty Mieszkańca Osiedla Akademickiego administracja akademika ma wiedzieć, że jej posiadacz jest mieszkańcem osiedla politechniki, a więc nie łamie jego regulaminu, natomiast wszyscy inni nocni goście przebywają w akademiku w sprzeczności z przepisami uczelni.

Czytaj:Akademik Politechniki Łódzkiej za 13 mln zł gotowy. Prawie jak hotel

Oczywiście, aby przebywać w cudzym pokoju posiadacz karty musi otrzymać zgodę jego lokatora albo lokatorów.

Co jeśli mieszkaniec osiedla będzie korzystał z karty „podróżując” nocami po kolejnych pokojach dziewięciu akademików Politechniki Łódzkiej w celach innych niż wspólna edukacja?

– Karta na pewno nie temu służy – wyjaśnia rzeczniczka politechniki.

Nici z nocnego projektu w pokoju z Hiszpanem

Z uroków nocnej nauki w cudzym pokoju nie będą mogli skorzystać cudzoziemcy, którzy przyjechali na politechnikę w ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus – są oni wykluczeni z procesu wydawania kart. Dlatego polska mieszkanka osiedla nie będzie mogła przeprowadzić po godz. 23 projektu np. z zaprzyjaźnionym Hiszpanem (to jedna z nacji, która najczęściej wybiera PŁ w ramach Erasmusa).

Czytaj:Superakademik Politechniki Łódzkiej tylko dla prymusów

Nauka nie może odbywać się z użyciem, zakazanych w akademikach, narkotyków oraz wyrobów tytoniowych, zaś alkoholu według regulaminu osiedla, nie można „nadużywać”.

Politechnika Łódzka po „rewolucji seksualnej”

Akcja zbierania wniosków o wydawanie karty mieszkańca potrwa do 26 marca. Klub Fotograficzny Politechniki Łódzkiej przygotował nawet specjalną ofertę wykonywania zdjęć do nowego dokumentu. Dotąd wnioski o kartę mieszkańca złożyło 20 osób, ale akcja informacyjna ma 
być szczególnie intensywna w tym tygodniu.

**Czytaj:

Politechnika Łódzka. Studenckie pary mogą mieszkać razem w akademiku bez zgody rodziców [SONDA]

**

Wcześniej podobnych akcji nie było – choć karta zostaje wprowadzona na podstawie regulaminu osiedla obowiązującego od zeszłego roku akademickiego. Czyli tego samego dokumentu, który dopuścił zamieszkanie w jednym pokoju dziewczyny i chłopaka bez ślubu oraz bez zgody rodziców.

Na osiedlu akademickim Politechniki Łódzkiej mieszka ponad 2,5 tysiąca studentów. Według danych sprzed roku w pokojach mieszkało około 50 par, (wśród nich dwa rodzeństwa), jednak samorząd studencki nie informował, ile z nich to małżeństwa, a ile konkubinaty.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki