Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka zaczyna 14 czerwca rekrutację na studia w roku akademickim 2019/2020. Wśród nowości automatyka i sterowanie robotów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
PŁ przygotowała 4290 miejsc na studiach stacjonarnych (czyli bezpłatnych) pierwszego stopnia – zatem dla osób, które zdobyły maturę. Na zdjęciu - początek finału minionych niedawno juwenaliów.
PŁ przygotowała 4290 miejsc na studiach stacjonarnych (czyli bezpłatnych) pierwszego stopnia – zatem dla osób, które zdobyły maturę. Na zdjęciu - początek finału minionych niedawno juwenaliów. Grzegorz Gałasiński
Politechnika Łódzka w piątek (14 czerwca) zaczyna główny etap rekrutacji na studia w roku akademickim 2019/2020. Wśród nowości dostępnych dla maturzystów jest automatyka i sterowanie robotów.

Politechnika Łódzka przygotowała 4290 miejsc na studiach stacjonarnych (czyli bezpłatnych) pierwszego stopnia – zatem dla osób, które zdobyły maturę – oraz 1150 miejsc na kierunkach stacjonarnych stopnia drugiego: najczęściej dostępnych dla inżynierów.
Przyjmowanie dokumentów zaczyna się w piątek (14 czerwca). Kandydaci na studia pierwszego stopienia mogą je złożyć do 15 lipca, na stopień drugi – do 20 września.

Osoby, które chcą dostać się na studia pierwszego stopnia – w ramach jednej opłaty kwalifikacyjnej – mogą wskazać aż do ośmiu z kierunków politechniki: i ułożyć ich nazwy według swoich preferencji. Wyniki uwzględnianych w naborze PŁ egzaminów maturalnych zadecydują, na które ze wskazanych studiów trafi kandydat.

Chętni na architekturę lub na wzornictwo oraz inżynierię wzornictwa przemysłowego są zobowiązani do zdawania wewnętrznego sprawdzianu PŁ. Opłata rekrutacyjna uwzględniająca takie sprawdziany to 150 zł, bez nich – 85 zł.

Uczelnia jako nowe studia pierwszego stopnia przedstawia m.in. automatykę i sterowanie robotów na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Zatem WEEIiA zaczyna konkurować o tę samą grupę kandydatów z Wydziałem Mechanicznym wciąż oferującym automatykę i robotykę.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (WFTIiMS) – zamiast kierunku informatyka – proponuje teraz kandydatom informatykę stosowaną. Jej absolwenci mają m.in. sprawdzać się w projektowaniu aplikacji i gier komputerowych.

WFTIiMS dalej podejmuje konkurencję z WEEIiA, ponieważ drugi z tych wydziałów zachęca maturzystów do swojej informatyki.
Przed rokiem WFTIiMS oraz WEEIiA zebrały po więcej niż 1200 zgłoszeń na własne studia informatyczne (przy czym należy pamiętać, że jeden kandydat mógł wysłać do ośmiu zgłoszeń na różne kierunki), a oba wydziały przyjęły na informatykę po prawie 250 pierwszoroczniaków.

Swoje informatyki ma także Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Na studia w języku angielskim – Computer Science oraz Information Technology (po 27 przyjętych) napłynęło odpowiednio 380 i 335 zgłoszeń, co oznaczało, że na Computer Science przed rokiem najtrudniej było się dostać w całej PŁ (14 zgłoszeń na jedno miejsce).

Inne kierunki z dużą konkurencją w zeszłorocznej rekrutacji to m.in. zarządzanie i inżynieria produkcji (10 zgłoszeń na miejsce), logistyka (9) czy automatyka i robotyka (7).

Politechnika ogłosi wyniki głównego etapu naboru na studia pierwszego stopnia w dniu 25 lipca.

–Jeżeli nie wszystkie miejsca zostaną wypełnione 1 sierpnia rozpocznie się drugi etap rekrutacji, a przyjmowanie dokumentów na niewypełnione kierunki potrwa do 13 września 2019 – poinformowała Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

Taki termin „dogrywki” pozwoli wziąć w niej udział maturzystom, którzy świadectwo dojrzałości zdobędą podczas sierpniowej poprawki egzaminów.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki