Pływanie: Zimowe mistrzostwa okręgu open w Gdańsku

Krzysztof Niekrasz
Lęborczanin Mateusz Zawada w wyścigu na 50 m stylem motylkowym.
Lęborczanin Mateusz Zawada w wyścigu na 50 m stylem motylkowym. Fot. Archiwum Soleksu Lębork
Reprezentanci Soleksu Lębork zdobyli 14 medali (7 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych), a Skalar Słupsk wywalczył jeden brązowy krążek. Było to podczas zimowych mistrzostw okręgu open w pływaniu.

W Gdańsku wysoką formę zaprezentowali podopieczni trenera Dariusza Gromulskiego. Trzy złote krążki zdobyła Agata Panek, która wygrała rywalizację stylem motylkowym na 50 m (29.07 s, na 100 m (1.04,03 min - jest to nowy rekord okręgu dziewcząt 15 i 16-letnich) i na 200 m (2.21,78 min).

Lęborski rekordzista Polski, Mateusz Zawada, wygrał wyścigi na 50 m stylem motylkowym (25,26 s) i na 50 m stylem grzbietowym (27,04 s - tym wynikiem wyrównał rekord okręgu chłopców 16-letnich) oraz na 100 m stylem zmiennym (58,55 s). Do trzech złotych medali lęborczanin dołożył brązowy krążek za wyścig na 50 m stylem dowolnym z rezultatem 24,29 s. Zawada został uznany najlepszym juniorem mistrzostw okręgu w Gdańsku.

Pływaczki Soleksu po wspaniałej walce z zespołem AZS AWFiS Gdańsk zajęły pierwsze miejsce w wyścigu sztafetowym 4x100 m stylem zmiennym z czasem 4.39,87 min. Lęborska sztafeta płynęły po złoto w składzie Agnieszka Małecka, Aleksandra Pelowska, Panek i Anita Grabowska.

Dwa srebrne krążki zdobył Bartłomiej Baranowski za zajęcie drugich miejsc na 400 m stylem zmiennym (4.41,43 min) i na 400 m stylem dowolnym (4.10,00 min).
Małecka zajęła trzecie miejsca w wyścigach na 50 m stylem motylkowym (30,28 s), na 100 m stylem grzbietowym (1.08,73 min) i na 200 m stylem zmiennym (2.28,70 min).

Trzecią lokatę wywalczyła sztafeta dziewcząt w wyścigu 4x100 m stylem dowolnym z czasem 4.24,12 min. Brązowe medalistki płynęły w zestawieniu Pelowska, Grabowska, Anna Mikołajczak i Panek.

Na wyróżnienie zasługuje start Piotra Renusza na 50 m stylem motylkowym, który wynikiem 29,18 s poprawił swój własny rekord okręgu w kategorii chłopców 12-letnich.

Młoda ekipa pływaków Skalara Słupsk miała niewielkie szanse na medale w starciu z zawodnikami starszymi o kilka lat, ale niektórzy zawodnicy błysnęli formą godną nawet mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych. I tak słupszczanin Alexander Błochowiak (13 lat) ustanowił trzy rekordy okręgu. Były one na 50 m stylem grzbietowym (29,36 s), na 100 m stylem grzbietowym (1.03.29 min) i na 200 m stylem grzbietowym (2.15,86 min). Wszystkie te wyniki są najlepszymi wynikami w Polsce w kategorii 13-latków.
Skalar

Słupszczanka Marta Magier walczyła o zwycięstwo w na najlepszy wynik w roczniku1994. Zdobyła brązowy medal (przypomnijmy, że startowała z zawodniczkami starszymi) z czasem15,02 min na 200 m stylem dowolnym. Olbrzymie emocje towarzyszyły występowi Kai Bukowskiej (rocznik 1997). Po występie na 50 m stylem klasycznym (37,74 s), w którym zbliżyła się do rekordu Polski na tym dystansie, trener Maciej Kowalewski postanowił zgłosić próbę bicia rekordu Polski w wyścigu na 100 m klasycznym. Kaja uzyskała wynik gorszy od rekordu Polski tylko o dwie setne sekundy (1.21,33 min). Wszystkie wyniki (także na 200 m stylem klasycznym - 2.59,30 min) są obecnie najlepszymi wynikami w Polsce w kategorii 11-latek.