Według danych Ministerstwa Finansów, już 47 proc. podatników zdecydowało się na przekazanie procentu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r. na cele, związane z działalnością organizacji pożytku publicznego (OPP). To wynik lepszy niż w poprzednich latach, ale jednak wciąż ponad połowa Polaków nie korzysta z przywileju decydowania, na co przeznaczone zostaną ich podatki.

Wielu z nas wydaje się, że kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych odpisu niewiele znaczy, ale pomnóżmy je przez kilkadziesiąt czy kilkaset, a otrzymamy sporą kwotę, która może znacząco wspomóc niejedno szlachetne dzieło. Warto poświęcić chwilkę, aby skorzystać z przywileju decydowania, na co przeznaczony zostanie ułamek naszego podatku.

Procedura jest obecnie wyjątkowo prosta - podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na rachunek wybranej OPP. Wystarczy, że w składanym zeznaniu rocznym wskaże organizację, którą chce wesprzeć - poda jej nazwę i numer KRS.

Każdy podatnik może też samodzielnie wybrać, na jaki cel zostanie przekazana kwota, pochodząca z jego zeznania rocznego. Przeznaczona jest na to specjalna kratka „Informacje uzupełniające” (poz. 132 - 134 - PIT-28, poz. 308 - 310 - PIT-36, poz. 108 - 110 - PIT-36L, poz. 127 - 129 - PIT-37, poz. 61 - 63 - PIT-38). Wskazanie celu szczegółowego spowoduje, że OPP otrzyma nie tylko określoną kwotę pieniędzy, ale również wskazówkę, na co powinna ją wydać.

Pamiętać trzeba o jednym - na jednej deklaracji można wskazać tylko jedną organizację.

Powtarzamy to co roku, ale powtórzmy i teraz - przekazując jeden procent z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki - rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Opublikowano już wykaz organizacji pożytku publicznego, uprawnionych do otrzymania procentu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2015. Wykaz OPP można znaleźć na stronie internetowej http://www.pozytek.gov.pl