MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polowania na dziki. Myśliwi zabiją ponad 300 dzików w powiecie tomaszowskim. Powód? Walka z ASF

Ponad 300 dzików zostanie zabitych przez myśliwych w regionie tomaszowskim. Nowy odstrzał zarządził właśnie wojewoda łódzki. W życie weszło już jego rozporządzenie z 15 lipca 2020 roku. W całym województwie do odstrzału jest ponad 4,2 tys. tych zwierząt.

Polowania na dziki w powiecie tomaszowskim

Masowy odstrzał dzików właśnie zarządził wojewoda łódzki. W życie weszło jego rozporządzenie z 15 lipca 2020 roku.

W całym województwie do odstrzału jest 4 218 sztuk dzików, najwięcej w powiatach: piotrkowskim - 500, radomszczańskim - 450, tomaszowskim - 320, bełchatowskim - 300, pajęczańskim - 300.

Wojewoda łódzki wykonuje strategię rządu PiS walki z ASF. Dziki giną na polowaniach, myśliwi zarabiają, a epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF) cały czas się rozprzestrzenia. Dlaczego odstrzał nie przynosi efektów?

To nie dziki wchodzą do chlewni i przenoszą wirus na świnie. Jeden z ostatnich raportów NIK nie zostawia suchej nitki na służbach odpowiedzialnych za nadzór nad realizacją programu bioasekuracji, który miał zapobiec rozszerzaniu się ASF u świń - 3/4 skontrolowanych gospodarstw nie posiadało niezbędnych zabezpieczeń.

Wypadek podczas polowania. Myśliwy zastrzelił 61-letniego mę...

Wybicie dzików przez myśliwych niemal do zera spowoduje poważne konsekwencje dla całego ekosystemu - alarmują przyrodnicy. Przeciwko tej masowej rzezi występują też już m.in. naukowcy i politycy.

To nie dzik, a człowiek jest problemem. Dzik został kozłem ofiarnym - mówi prof. Henryk Okarma

Masowy odstrzał dzików nie ma sensu. Zbiorowe polowania mogą wręcz przyspieszyć ASF - płoszone dziki będą się przemieszczać, w lasach poleje się krew, a myśliwi roznosić będą wirus, bo nie wierzę, że zdołają się idealnie zdezynfekować po oporządzeniu zwierząt. Zresztą, zwiększany z roku na rok odstrzał nic nie daje - w 2015 r. były 44 przypadki choroby wśród dzików, a w 2018 roku już 3.300. My nie wyobrażamy sobie lasów bez dzika, który jest ich sanitariuszem - zjada szkodniki, padlinę, która jest siedliskiem chorób przenoszonych też na człowieka i spulchnia glebę - mówił prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk.

Przypomnijmy, że niedawno w lesie koło Małych Grot pod Tomaszowem Mazowieckim stanął płot który miał bronić województwo łódzkie przed ASF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki