Polowanie na ostatnich hitlerowskich zbrodniarzy. A czasu...

  Polowanie na ostatnich hitlerowskich zbrodniarzy. A czasu coraz mniej

  David Charter

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Żyjące wciąż ofiary zbrodni hitlerowskich oraz ich rodziny mogą jeszcze doczekać się wymierzenia sprawiedliwości tym oprawcom, którym udało się po wojnie uniknąć wytropienia. W tym tygodniu w Niemczech rusza prawdopodobnie ostatnia kampania mająca na celu złapanie i doprowadzenie przed sąd ocalałych zbrodniarzy nazistowskich, którzy od blisko 70 lat ukrywają się w różnych zakątkach świata.

  We wtorek w całych Niemczech zawiśnie dwa tysiące plakatów i billboardów ze zdjęciem bramy do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i podpisem: "Jest późno, lecz nie za późno". Organizatorzy zachęcają społeczeństwo do pomocy w poszukiwaniu osób podejrzanych o udział w zbrodniach wojennych. Przewidziano nawet nagrodę w wysokości 25 tys. euro.

  Przez wiele dekad od zakończenia II wojny światowej łowcy nazistów koncentrowali się na polowaniu na najwyższych stopniem oficerów odpowiedzialnych za Holokaust. Dopiero skazanie w 2011 r. strażnika obozu w Sobiborze Johna Demjanjuka, zwanego katem Żydów, za udział w eksterminacji ponad 28 tys. Żydów stało się precedensem pozwalającym ścigać i sądzić szeregowych żołnierzy hitlerowskich.

  Głównym celem kampanii są Niemcy, gdzie - jak się podejrzewa - ukrywać się może nawet 50 ocalałych byłych strażników z Auschwitz. Jednego z nich, 93-letniego Hansa Lipschisa, aresztowano w maju w południowo-wschodnich Niemczech. Śledztwo przeciwko niemu prowadzi prokuratura w Stuttgarcie. Mężczyzna twierdzi, że w Oświęcimiu był kucharzem i zapewnia, że nie uczestniczył w eksterminacji więźniów.

  - Na tym etapie sprawiedliwość to niezbyt piękny widok - przyznaje historyk Efraim Zuroff, główny łowca nazistów z izraelskiego Centrum Szymona Wiesenthala. - To ludzie w bardzo podeszłym wieku. Ale zawsze powtarzam, żeby nie wyobrażać sobie kruchego, schorowanego staruszka, lecz mężczyznę, który będąc w sile wieku, całą swoją energię kierował na mordowanie niewinnych ludzi, także kobiet i dzieci. Mówimy tu o ludziach, którzy dzień po dniu uczestniczyli w masowym mordzie, więc oczywiście postawienie ich przed wymiarem sprawiedliwości jest niezwykle ważne.

  Na liście dziesięciu najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy hitlerowskich, którą co roku aktualizuje Centrum Szymona Wiesenthala, znajduje się tylko dwóch podejrzanych, którzy nie skończyli jeszcze 90 lat. Najstarszym zbrodniarzem wojennym jest 98-letni Laszlo Csatary, którego łowcy nazistów wytropili na Węgrzech w ubiegłym roku. Prokuratura w Budapeszcie nadal prowadzi śledztwo. Mężczyzna zaprzecza, jakoby współuczestniczył w wymordowaniu 15 700 żydów.

  - Ściganie i sądzenie kolejnych zbrodniarzy wojennych to dla ofiar Holokaustu potwierdzenie, że istnieje jeszcze sprawiedliwość. Dla przyszłych pokoleń to będzie niezapomniana lekcja - mówi Zuroff. - Zbrodniarz jest już bardzo stary, lecz waga jego przestępstwa wcale się nie umniejszyła. Ale zbliża się koniec. Jeszcze dwa, najwyżej trzy lata, i będzie po wszystkim.

  Obecna kampania ścigania żyjących jeszcze zbrodniarzy wojennych to w zasadzie wznowienie operacji "Ostatnia szansa", która rozpoczęła się 12 lat temu, jeszcze przed skazaniem Demjanjuka, w czasach gdy wymagano niepodważalnych dowodów winy. Do skazania Demjanjuka wystarczyło udowodnienie, że mężczyzna pracował w obozie zagłady. Wcześniej trzeba było wykazać, że podejrzany popełnił określone przestępstwa. A to w przypadku ofiar zagłady, po upływie tylu lat i zniszczeniu wielu dokumentów jeszcze w czasie wojny, jest często trudne do udokumentowania.

  - Wcześniej bardzo wielu zbrodniarzy uniknęło w Niemczech procesów i nigdy nie stanęło przed sądem, bo niemiecka prokuratura potrzebowała dowodów potwierdzających popełnienie konkretnego przestępstwa przeciwko konkretnej ofierze. To jednak się zmieniło - podkreśla Zuroff.

  Według izraelskiego działacza dzisiaj najczęściej prokuratura ma do czynienia z trzema głównymi trudnościami: ze znalezieniem świadków, dotarciem do dowodów oraz z brakiem woli politycznej w kraju, który ma prowadzić sprawę. Dziś w Niemczech jest tylko jeden problem - ze znalezieniem ludzi. Dowody, jakimi dysponują Niemcy, wystarczą, by udowodnić, że pracował w obozie zagłady. Dlatego Centrum Wiesenthala rozpoczyna może już ostatnią akcję ścigania wojennych zbrodniarzy.

  Niemieccy łowcy nazistów mają też do pokonania przeszkody nieco innej natury. - Najsmutniejsze jest to, że na 86 firm i fundacji, z jakimi kontaktowaliśmy się w Niemczech, tylko trzy zgodziły się udzielić nam pomocy w prowadzeniu kampanii - powiedział Zuroff. - Dlaczego? To proste. Najtrudniej pogodzić się z tym, że zbrodni dopuścili się rodacy.

  Tłumaczenie: Lidia Rafa

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  starczy zbrodniarze

  bogu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

  Pewnie zbrodniarze z rozrzewieniem wspominają dobre czasy kiedy mogli sobie mordować do woli albo maja demencję.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szacun dla narodu żydowskiego

  cochen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 15

  Wstyd mi że należę do narodu który powinien robić to samo z mordercami faszystowskimi, ale także i komunistycznymi. Jedyne co nam wychodzi ostatnimi czasy to lizanie krechy na wsze strony i...rozwiń całość

  Wstyd mi że należę do narodu który powinien robić to samo z mordercami faszystowskimi, ale także i komunistycznymi. Jedyne co nam wychodzi ostatnimi czasy to lizanie krechy na wsze strony i nurkowanie w szambie obelg i pomówień. Co z nami się do k. nędzy dzieje, aż ciężko to zrozumieć. Mam wrażenie, że coraz więcej facetów z jajami ubiera sukienki i maluje usta, by wtopić się idiotyczną tragikomedię naszych czasów.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po minusach widać

  jak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 11

  wielu jest jeszcze wyznawców "zła", wyznawców mordów ideologicznych , ludobójstwa. Bedą minusować i usprawiedliwiać swój bandycki stosunek do życia i drugiego człowieka. Minusie, voila.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po dodatkowych minusach widać

  jak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

  wielu jeszcze żyje s...ów jedzących kawior śledzi tego typu artykuły w obawie przed ujawnieniem swojej makabrycznej przeszłości. Miejmy nadzieję że m*osad was dopadnie, bo na innych raczej nie ma...rozwiń całość

  wielu jeszcze żyje s...ów jedzących kawior śledzi tego typu artykuły w obawie przed ujawnieniem swojej makabrycznej przeszłości. Miejmy nadzieję że m*osad was dopadnie, bo na innych raczej nie ma co liczyć i sprawiedliwości stanie się zadość. Tak dla przestrogi, dla przyszłych pokoleń.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp

  Dlugi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Izrael robi to samo palestynczykom narazie jest getto inwigilacja i wiezienie z czasem bedzie ciekawiej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z bękartem Wersalskim

  Adolf i Józef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

  To jest dopiero faszyzm!Faszyzm i antysemityzm!Na szczęście w Polsce do tego rodzaju zbrodni nigdy nie dojdzie.Już Redaktor Adam i jego przydupasy o to się postarają.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ponury "żart" historii.

  31 węzłowy Burke (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 17

  Żydzi ścigają ostatnich zbrodniarzy którzy tak straszliwie ich doświadczyli. Jednocześnie Polacy nie ścigają komunistycznych Żydów ( m.in) którzy tak straszliwie doświadczyli naród polski....rozwiń całość

  Żydzi ścigają ostatnich zbrodniarzy którzy tak straszliwie ich doświadczyli. Jednocześnie Polacy nie ścigają komunistycznych Żydów ( m.in) którzy tak straszliwie doświadczyli naród polski. Straszliwe było to że na Majdanku i Zamku Lubelskim, symbolach zbrodni niemieckich , natychmiast po " wyzwoleniu" zmieniono wartowników i więziono tam i mordowano polskich patriotów. 31 zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A czasu coraz mniej?

  Uczen Liceum (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

  Czyzby miano zamknac obozy koncentracyjne w Europie? Najwyzszy czas.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najtrudniej pogodzić się z tym, że zbrodni dopuścili się rodacy.

  dlatego żydokomuna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 20

  mordująca ŻOŁNIERZY AK i NZS jest bezkarna


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie jest pełna lista

  Zula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 12

  Czasu co raz mniej,a gdzie kara dla komunistycznych zbrodniarzy? Nie zapominajmy też o Ukraińskich bestiach, żyjących spokojnie w Kanadzie w Polsce i na Ukrainie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a mordercy komunistyczni

  bez kary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 24

  opłacani przez dzieci ofiar. Wysokie emerytury, ochrona dla Jaruzelskiego, podziekujcie Michnikowi i układającym okrągły stół

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLOWANIE NA ZBRODNIARZY POLAKOW - ZAKAZANE

  GRE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

  PRZEZ MICHNIKOWSZCZYZNE


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SORRY ZE LEKKO NIE PO POLSKU

  GRE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 25

  POLOWANIE NA ZBRODNIARZY - MORDERCOW POLAKOW - POWINNO BYC

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny