Polówka 2013: Nowy Jork Woody'ego Allena na łódzkim dachu

  Polówka 2013: Nowy Jork Woody'ego Allena na łódzkim dachu

  Paulina Ilska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Projekcjom w "Kinematografie" towarzyszy muzyka na żywo
  1/2
  przejdź do galerii

  Projekcjom w "Kinematografie" towarzyszy muzyka na żywo ©Muzeum Kinematografii

  Łodzianie przywykli już do polówek - letnich pokazów filmowych pod chmurką w Parku Julianowskim czy na Zdrowiu. W tym roku projekcje odbywają się także na dachu Galerii Łódzkiej, w Tobaco Park, na dziedzińcu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, czy w scenerii XIX-wiecznego pałacu Karola Scheiblera (Muzeum Kinematografii) z muzyką graną na żywo przez taperów. Nowym miejscem na polówkowej mapie Łodzi jest kino Perła.
  W Central Park - czyli na dachu Galerii Łódzkiej, z którego rozciąga się niezapomniany industrialny widok - w każdy piątek do końca sierpnia zaplanowano pokazy filmów związanych z miastem, które nigdy nie śpi, Nowym Jorkiem: od "Annie Hall" Woody'ego Allena po "Nowy Jork czwarta rano" Krzysztofa Krauzego.

  Jeszcze przez cały miesiąc filmy wyświetlane będą też w parkach na Zdrowiu, Julianowskim i Baden Powella.
  Filmy podzielone są na bloki tematyczne. Poniedziałki w amfiteatrze Parku Baden Powella ucieszą wielbicieli muzyki, zarówno starszych ("Idol" Todda Haynesa) jak i z pokolenia hip-hopu ("Jesteś Bogiem" Leszka Dawida). We wtorki w Parku na Zdrowiu jest okazja nadrobić zaległości filmowe ostatniego sezonu i zobaczyć m.in. "Operację Argo" Afflecka i inne produkcje.

  W środowym cyklu "Zjedz mnie" skosztujemy smakowitości z nutą kina grozy ("Delikatessen" Jeana Pierra- Jeuneta czy "Zaklęte rewiry" Majewskiego, opowiadające o mrożących krew w żyłach kulisach pracy kelnerów). W weekend przeniesiemy się z Łodzi do innych nie mniej pięknych miast, przedstawionych w filmach (Tobaco Park) oraz obejrzymy obrazy, które najmocniej zapadły w pamięć organizatorom Polówki: "Autor widmo" Polańskiego" czy "Coco Chanel" Fontaine.

  Przed każdym pokazem widzowie mogą wziąć udział w konkursach i zobaczyć najlepsze polskie teledyski z Yach Film Festiwal. "Polówki" zaczynają się o godz. 21 i kończą przed północą. Jeśli pogoda nie dopisze, niewyświetlone filmy zostaną zaprezentowane w formie "maratonów" razem z planowanymi wcześniej pokazami. Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy.

  W Muzeum Kinematografii improwizacje do pereł kina niemego stworzą artyści z różnych "bajek". Do "Znaku Zorro" z 1920 roku w czwartek (8 sierpnia) o godz. 21 zagra gitarzysta, realizator dźwięku i nauczyciel muzyki Paweł Jaremko. Z rolą tapera zmierzy się też Marcin Pukaluk, performer, muzykolog, autor muzyki do dziewięciu filmów zaliczanych do klasyki kina niemego. Zaimprowizuje w kolejny czwartek do "Mocnego człowieka" z 1929 roku, jednego z filmów zamykających epokę kina niemego w Polsce. Później Letni Kinematograf Rozrywkowy świętować będzie 80. urodziny Romana Polańskiego - zobaczymy etiudy studentów PWSFTviT, animacje Piotra Dumały i posłuchamy koncertu jazzowego grupy Blackbird. W piątki Letni Kinematograf przybliży nam na Rynku Staromiejskim nowe kino polskie: "Ki, "Erratum", "80 milionów". Wstęp wolny, projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

  Między Domem a Spalonymi Słońcem, czyli klubami przy OFF Piotrkowska, również będą emitowane wyjątkowe filmy. Nocne pokazy plenerowe w kinie Perła trwają od środy do niedzieli. Filmy są podzielone tematycznie: np. w środy zobaczymy "Filmy łódzkiej Szkoły Filmowej" - etiudy i filmy krótkometrażowe studentów i absolwentów "filmówki". W czwartki "Mocne kino", dla ludzi o stalowych nerwach i o bohaterach z równie odpornym systemem nerwowym: 8 sierpnia zobaczymy "Noi albinoi", islandzki dramat w reżyserii Dagura Kari. W piątki czeka widzów lżejszy repertuar w cyklu "Comedy Friday" - filmowy humor w wydaniu czeskim, hiszpańskim, polskim i amerykańskim. 9 sierpnia będzie można zobaczyć legendarny obraz "Pół żartem, pół serio". W soboty zaś "Sobotni KremDelaKrem", czyli klasyczne filmy z lat 30., 40. i 50. Repertuar niedzielny to gratka dla koneserów horrorów i dreszczowców, wybranych przez Derricka Ogrodny'ego i poprzedzonych jego wykładami. Wstęp wolny. Wszystkie projekcje zaczynają się o godz. 21.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda, że nie mieszkacie na naszej ulicy

  mieszkaniec ulicy ORLA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

  Muszę powiedzieć, że cudownie, oczywiście bez żadnej ironi :) jest kłaść dzieci spać, gdy za oknem temperatura po godzinie 23 ponad 25 st C, a na dachu ryczy kino ku radości wszystkich gości....rozwiń całość

  Muszę powiedzieć, że cudownie, oczywiście bez żadnej ironi :) jest kłaść dzieci spać, gdy za oknem temperatura po godzinie 23 ponad 25 st C, a na dachu ryczy kino ku radości wszystkich gości. Cudownie jest chcieć obejrzeć inny film we własnym domu. Cudownie jest odpocząć na ulicy ORLA
  Ciekawe co o tym myślicie? Bo mnie trafia ... Czy kogoś to interesuje, że projekcje zaczynają się o 21, a nie widzieć czemu ryk z galerii trwa prawie do 24.00. Pozdrawiam organizatorów :):):)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo