Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polówka 2013: Nowy Jork Woody'ego Allena na łódzkim dachu

Paulina Ilska
Projekcjom w "Kinematografie" towarzyszy muzyka na żywo
Projekcjom w "Kinematografie" towarzyszy muzyka na żywo Muzeum Kinematografii
Łodzianie przywykli już do polówek - letnich pokazów filmowych pod chmurką w Parku Julianowskim czy na Zdrowiu. W tym roku projekcje odbywają się także na dachu Galerii Łódzkiej, w Tobaco Park, na dziedzińcu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, czy w scenerii XIX-wiecznego pałacu Karola Scheiblera (Muzeum Kinematografii) z muzyką graną na żywo przez taperów. Nowym miejscem na polówkowej mapie Łodzi jest kino Perła.

W Central Park - czyli na dachu Galerii Łódzkiej, z którego rozciąga się niezapomniany industrialny widok - w każdy piątek do końca sierpnia zaplanowano pokazy filmów związanych z miastem, które nigdy nie śpi, Nowym Jorkiem: od "Annie Hall" Woody'ego Allena po "Nowy Jork czwarta rano" Krzysztofa Krauzego.

Jeszcze przez cały miesiąc filmy wyświetlane będą też w parkach na Zdrowiu, Julianowskim i Baden Powella. Filmy podzielone są na bloki tematyczne. Poniedziałki w amfiteatrze Parku Baden Powella ucieszą wielbicieli muzyki, zarówno starszych ("Idol" Todda Haynesa) jak i z pokolenia hip-hopu ("Jesteś Bogiem" Leszka Dawida). We wtorki w Parku na Zdrowiu jest okazja nadrobić zaległości filmowe ostatniego sezonu i zobaczyć m.in. "Operację Argo" Afflecka i inne produkcje.

W środowym cyklu "Zjedz mnie" skosztujemy smakowitości z nutą kina grozy ("Delikatessen" Jeana Pierra- Jeuneta czy "Zaklęte rewiry" Majewskiego, opowiadające o mrożących krew w żyłach kulisach pracy kelnerów). W weekend przeniesiemy się z Łodzi do innych nie mniej pięknych miast, przedstawionych w filmach (Tobaco Park) oraz obejrzymy obrazy, które najmocniej zapadły w pamięć organizatorom Polówki: "Autor widmo" Polańskiego" czy "Coco Chanel" Fontaine.

Przed każdym pokazem widzowie mogą wziąć udział w konkursach i zobaczyć najlepsze polskie teledyski z Yach Film Festiwal. "Polówki" zaczynają się o godz. 21 i kończą przed północą. Jeśli pogoda nie dopisze, niewyświetlone filmy zostaną zaprezentowane w formie "maratonów" razem z planowanymi wcześniej pokazami. Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy.

W Muzeum Kinematografii improwizacje do pereł kina niemego stworzą artyści z różnych "bajek". Do "Znaku Zorro" z 1920 roku w czwartek (8 sierpnia) o godz. 21 zagra gitarzysta, realizator dźwięku i nauczyciel muzyki Paweł Jaremko. Z rolą tapera zmierzy się też Marcin Pukaluk, performer, muzykolog, autor muzyki do dziewięciu filmów zaliczanych do klasyki kina niemego. Zaimprowizuje w kolejny czwartek do "Mocnego człowieka" z 1929 roku, jednego z filmów zamykających epokę kina niemego w Polsce. Później Letni Kinematograf Rozrywkowy świętować będzie 80. urodziny Romana Polańskiego - zobaczymy etiudy studentów PWSFTviT, animacje Piotra Dumały i posłuchamy koncertu jazzowego grupy Blackbird. W piątki Letni Kinematograf przybliży nam na Rynku Staromiejskim nowe kino polskie: "Ki, "Erratum", "80 milionów". Wstęp wolny, projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Między Domem a Spalonymi Słońcem, czyli klubami przy OFF Piotrkowska, również będą emitowane wyjątkowe filmy. Nocne pokazy plenerowe w kinie Perła trwają od środy do niedzieli. Filmy są podzielone tematycznie: np. w środy zobaczymy "Filmy łódzkiej Szkoły Filmowej" - etiudy i filmy krótkometrażowe studentów i absolwentów "filmówki". W czwartki "Mocne kino", dla ludzi o stalowych nerwach i o bohaterach z równie odpornym systemem nerwowym: 8 sierpnia zobaczymy "Noi albinoi", islandzki dramat w reżyserii Dagura Kari. W piątki czeka widzów lżejszy repertuar w cyklu "Comedy Friday" - filmowy humor w wydaniu czeskim, hiszpańskim, polskim i amerykańskim. 9 sierpnia będzie można zobaczyć legendarny obraz "Pół żartem, pół serio". W soboty zaś "Sobotni KremDelaKrem", czyli klasyczne filmy z lat 30., 40. i 50. Repertuar niedzielny to gratka dla koneserów horrorów i dreszczowców, wybranych przez Derricka Ogrodny'ego i poprzedzonych jego wykładami. Wstęp wolny. Wszystkie projekcje zaczynają się o godz. 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki