Połówka Tuwima

  Połówka Tuwima

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak wieść niesie, radni z komisji kultury zainteresowali się odbytym festiwalem Łódź Czterech Kultur i zamierzają wziąć jego dyrektora na spytki.
  Łukasz Kaczyński

  Łukasz Kaczyński ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Szczęśliwie Łódź żyje nie samymi czterema kulturami. Gdyby zegar odmierzający trwanie jubileuszowego Roku Juliana Tuwima ustawić na płaskorzeźbie "Dupa Tuwima" (odsłoniętej z inicjatywy kolektywu artystycznego B.I.E.D.A w noc sylwestrową), wskazówka nieubłaganie zbliżałaby się do... jej części centralnej. A łódzkie inicjatywy? Powoli, z mozołem i jak żółw ociężale.

  Kilka konkursów dla mieszkańców (na komiks, piosenkę i in.), odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy, gdzie poeta mieszkał, pod okiem ASP powstają ponad dwumetrowe rzeźby Tuwima, powstaje też mural, co prawda dość oddalony od centrum. Z okazji skorzystało Wydawnictwo Literatura i wydało prozę ("Rany Julek") i poezję ("Tuwimowo", a w nim nowe wiersze, także łódzkich poetów, Tuwimem inspirowane). To, co największe - spektakle, koncerty, wręczenie Nagrody Literackiej miasta Łodzi - dopiero przed nami.

  Jednak główny organizator Roku Tuwima na Polskę i świat, Instytut Książki, nadal nie ma uruchomionego ministerialnego programu. W nim Łódź mogłaby szukać dodatkowych środków (ale z mamoną zamieszanie było od początku). Program ten może być ogłoszony do końca maja. Ale nie musi. Ciekawe czy o podobnych sprawach można by porozmawiać z organizatorami równoległego Roku Lutosławskiego?

  Nie tak dawno temu prezydent Hanna Zdanowska uczestniczyła w opryskaniu szampanem "tuwimowego" tramwaju, który sprowadziła sobie Galeria Łódzka i jej partnerzy, i drugiego, zafundowanego przez MPK. Czy druga butelka trzaśnie na Art-Lokomotywie, którą zaszydełkuje mistrzyni street-artu, Agata "Olek" Oleksiak (ostatnio pracowała m.in. na zlecenie księcia Karola, a to już nie przelewki)?

  Jeśli tak, to trzaśnie nie na Piotrkowskiej, gdzie ciuchcia miała stanąć. Dopiero partnerstwo z Manufakturą pozwoliło inicjatorowi, Stowarzyszeniu Łódź Filmowa, domknąć budżet (choć dorzucił się i magistrat, i Urząd Marszałkowski). Dla Manufaktury to czysty zysk. I dobrze, bo inaczej pewnie z Art-Lokomotywy byłyby... nici. Tylko czy nie za łatwo odjechała nam z Piotrkowskiej ta lokomotywa? I czy ulica będąca "kręgosłupem" Łodzi na półmetku Roku Tuwima zyskała tyle, ile mogła?

  Rok Tuwima w Łodzi zainaugurowali nie urzędnicy, a B.I.E.D.A., a z najświeższą propozycją wyszła Łódź Filmowa. Art-Lokomotywa mogła stać się centrum zdarzeń i symbolem łódzkich obchodów. Cóż, zawsze można jeszcze odtrąbić zakończenie Roku. Zgasić światło nie jest tak trudno.

  Łukasz Kaczyński


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Połówka tuwima

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 29

  Czyżby radni zaczeli wyręczać wydział kultury w nadzorze nad festivalami,być może boja się referendum.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo