18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy futboliści wierzą w zwycięstwo ze Szwedami [ZDJĘCIA]

Marek Kondraciuk
Wierzą w udany debiut: Bart Zemanek, Maciej Centnerowski i Jędrzej Stęszewski
Wierzą w udany debiut: Bart Zemanek, Maciej Centnerowski i Jędrzej Stęszewski Paweł Łacheta
Kibice w Łodzi będą mieć niebywałą szansę, aby obejrzeć mecz futbolu amerykańskiego na żywo! W sobotę o godz. 17 w Atlas Arenie rozegrany zostanie historyczny, bo pierwszy dla reprezentacji Polski mecz międzypaństwowy, a rywalem biało-czerwonych będzie Szwecja.

W nocy z niedzieli na poniedziałek przed telewizorami zasiądą nie tylko koneserzy futbolu amerykańskiego, ale i ci, którzy chcą po prostu obejrzeć światowe widowisko. O godz. 0.30 naszego czasu (o 18.30 miejscowego) na Louisiana Superdome w Nowym Orleanie rozpocznie się Super Bowl, finał ligi NFL, w którym spotkają się Baltimore Ravens i San Francisco 49ers. Największe sportowe szaleństwo Ameryki transmitować będzie Canal Plus. Rok temu mecz Indianapolis Colts - Chicago Bears (29:17) oglądało w USA 100 milionów widzów, a na całym świecie 1 miliard, a emisja 30-sekundowej reklamy kosztowała 2,6 mln dolarów.

Kibice w Łodzi, którzy chcą się przygotować do tej transmisji będą mieć dzień wcześniej niebywałą szansę, aby obejrzeć mecz futbolu amerykańskiego na żywo! W sobotę w Atlas Arenie rozegrany zostanie mecz Polska - Szwecja. I to spotkanie pokaże telewizja (TVP Sport, a w internecie sport. tvp. pl).

- Łódź odgrywa szczególną rolę w dziejach futbolu amerykańskiego w Polsce, bo tu właśnie odbył się w 2006 roku pierwszy mecz ligowy Poznań - Warszawą, a ja byłem sędzią - mówi selekcjoner naszej kadry Maciej Centnerowski. - Teraz w Łodzi zadebiutuje reprezentacja.

- Wygramy ze Szwedami, mocno w to wierzę - mówi rozgrywający (quarterback) reprezentacji Polski Bart Zemanek, mieszkający na co dzień w Kanadzie. - Reprezentacja wygląda bardzo dobrze. To honor w niej grać. Jak zadzwonił do mnie Luke Zetazate ze sztabu trenerskiego reprezentacji Polski, to wiedziałem, że nie może mnie tu zabraknąć, po prostu muszę przyjechać. Na zgrupowaniach poznałem chłopaków. Są bardzo dobrzy, a reszta to kwestia czasu i treningu. Nigdy nie miałem takiej linii ofensywnej, takie "byki", że chętnie bym ich zabrał do mojej drużyny, do Kanady. Kiedy byłem pierwszy raz w Polsce, w 2007 roku, amerykański futbol zaczynał się. Widzę niesamowity postęp, teraz są 74 drużyny, a poziom pozytywnie mnie zaskoczył - dodał Bartek.

- Presja wyniku spada na trenera, zawodnicy jej nie mają - mówi trener Maciej Centnerowski. - Wiem, że chłopaki dadzą z siebie wszystko, ale Szwecja to mocny rywal, mistrz Europy sprzed ośmiu lat. Na naszym kontynencie futbol amerykańskim najlepiej rozwinął się w Niemczech i Austrii, a zaraz za nimi idzie Szwecja.

- Oni zaczynali w latach 70., a my trzydzieści lat później - dodał Jędrzej Stęszewski, prezes Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. - My dopiero od tego roku mamy program dla juniorów, a oni od lat. Mam nadzieję, że naszą drużyną będzie dopingować wielu kibiców. Halowa odmiana futbolu amerykańskiego jest atrakcyjna dla widzów, bo gra jest szybsza, punktów zdobywa się więcej, bandy wokół boiska sprzyjają efektownym starciom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki