Polscy i czescy działkowcy chwalą się plonami

  Polscy i czescy działkowcy chwalą się plonami

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Polscy działkowcy wspólnie ze swoimi kolegami z Czech opracowali polsko-czeski słownik działkowca, zrobili spis starej odmiany drzew jabłoni po obu brzegach Olzy.
  W czwartek po raz pierwszy w Cieszynie zorganizowali międzynarodową wystawę ogrodnictwa działkowego.
  - Współpracujemy od ośmiu lat, a teraz razem wystąpiliśmy o dofinansowanie unijne - mówi Kazimierz Chmiel, szef bielskiej delegatury Okręgowego Zarządu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców.

  Za pieniądze unijne działkowcy opracowali polsko-czeski słownik działkowców, który ułatwi im współpracę. Są w nim nie tylko podstawowe zwroty i wyrazy związane z ogrodnictwem (m. in. nazwy narzędzi ogrodniczych), ale także odmiany roślin z nazewnictwem łacińskim.

  Od czwartku po obu stronach Olzy - w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości oraz w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej Śląsk Cieszyński można oglądać kwiaty, rośliny, owoce, warzywa, a przede wszystkim zdjęcia ogródków i działek. Dla działkowców z obu krajów to spora gratka. Zwłaszcza, co podkreślają Czesi, bycie działkowcem w ich kraju to nie to samo, co w Polsce.

  - W Czechach chcąc być działkowcem, a właściwie "zahrádkářem", nie trzeba posiadać działki, tak jak w Polsce - tłumaczy Władysław Samek z Karwiny. - Jeśli ktoś pasjonuje się tym, zapisuje się do odpowiedniej instytucji, chodzi na szkolenia i pomaga w organizacji wystaw i wycieczek.
  Międzynarodowa wystawa ogrodnictwa działkowego potrwa do soboty.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo