Dziennik Łódzki

Siatkówka

WINIETA - BLACHY - RON SR
  Polscy siatkarze plażowi jednak pojadą na Grand Slam do Sao...

  Polscy siatkarze plażowi jednak pojadą na Grand Slam do Sao Paulo

  Marek Kondraciuk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Polskim Związku Piłki Siatkowej są pieniądze na podróż naszych siatkarzy plażowych do Brazylii! Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy czołowe pary wystąpią w ostatnim w tym roku turnieju World Tour Grand Slam w Sao Paulo (8-13 października). To bardzo dobra decyzja. Może dzięki temu startowi uda się ocalić czołowym polskim parom miejsce wśród najlepszych 24 duetów rankingu światowego, co gwarantuje automatyczny start w turniejach głównych, bez konieczności przebijania się przez eliminacje.
  Wielokrotnie wskazywaliśmy zagrożenia związane z absencją polskich par w turniejach Grand Slam. Wypaść z czołówki rankingu jest łatwo, ale powrót może okazać się bardzo trudny. Po Grand Slam w Moskwie, w którym zabrakło Polaków (podobnie jak wcześniej w Long Beach) poza 24 lokatę wypadły Monika Brzostek i Kinga Kołosińska, które są teraz na 27 miejscu i będą musiały walczyć w kwalifikacjach.

  Z 18 pozycji na 21 spadł także duet Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz, a w związku z kontuzją tego drugiego na koniec sezonu niestety będzie chyba jeszcze niżej. Para Piotr Kantor i Bartosz Łosiak zajmuje 20. miejsce, a Grzegorz Fijałek z UKS SMS Łódź i Mariusz Prudel 11.

  Naszych siatkarzy plażowych zabraknie natomiast na najbliższych zawodach Grand Slam, 1-6 października w Pekinie. We wtorkowym "Dzienniku Łódzkim" zamieściliśmy odpowiedź PZPS - właśnie PZPS, bo żadnego nazwiska nie było w podpisie - na nasz artykuł z 21 sierpnia "Świat w Moskwie, a nasi 'plażują' w... Niechorzu". Niestety, tak jak wcześniej znów nie jest to odpowiedź merytoryczna. Choć PZPS nazywa ją sprostowaniem, to poza próbą prostowania dziennikarskiego kręgosłupa autora nie prostuje faktów.

  Przecież nie kwestionujemy, że najlepsi powinni grać w mistrzostwach kraju i że jest to standard "przyjęty przez wszystkie niemal federacje siatkarskie na świecie". Rzecz tylko w tym, że federacje np. Brazylii, USA, Niemiec i innych liczących się w siatkówce plażowej krajów, nie organizują mistrzostw kraju w tych samych terminach, co turnieje światowe! I to jest istota problemu. Rad bym usłyszeć lub przeczytać, dlaczego w tej kwestii PZPS odróżnia się od innych federacji. Przecież mistrzostwa Polski mogły się odbyć np. tydzień po moskiewskim Grand Slam (uczestnicy ME do lat 18 nie mają obowiązku grać w MP seniorów).

  Do momentu ograniczenia przez PZPS środków na występy czołówki w najbardziej prestiżowych turniejach nigdy nie podważaliśmy roli związku w promowaniu plażówki i w jej dynamicznym rozwoju. Wielokrotnie podkreślaliśmy, jak trafną decyzją było stworzenie w Łodzi centrum siatkówki plażowej. Dziś jest to czołowy ośrodek w Europie, przynoszący
  Polsce seryjne medale we wszystkich kategoriach wiekowych. M.in. za jego sprawą o polskiej plażówce stało się głośno w świecie.

  "Dziennik Łódzki" od lat obszernie pisze o siatkówce plażowej, o jej sukcesach, a także o roli PZPS. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że ostatnio związek "kocha plażówkę inaczej". Po raz pierwszy od 1997 roku, a więc od pierwszych mistrzostw kraju, na finale turnieju mężczyzn nie było przedstawiciela zarządu PZPS. A we wspomnianym wyjaśnieniu czytamy: "Polski Związek Piłki Siatkowej przykłada ogromną wagę do promocji siatkówki plażowej".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo