Polscy żołnierze pomagają rolnikom w Afganistanie [ZDJĘCIA]

  Polscy żołnierze pomagają rolnikom w Afganistanie [ZDJĘCIA]

  Marek Obszarny, Dariusz Lewtak (POL PRT)

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Polscy żołnierze pomagają rolnikom w Afganistanie [ZDJĘCIA]
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dariusz Lewtak (POL PRT)

  Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika pod Tomaszowem Mazowieckim odwiedził polskich żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie. Wraz z specjalistami Polskiego Zespołu PRT (Provincial Reconstruction Team) skontrolował kolejny projekt pomocowy. Jednym z zadań naszych żołnierzy jest pomoc miejscowym rolnikom.
  Patrol odwiedził miejscowość Aqasi w dystrykcie Kwajah Omari, gdzie trwa szkolenie rolników i ogrodników. W rozpoczętym w maju 2013 r.. projekcie, bierze udział 80 mężczyzn z dystryktu Kwajah Omari, w czasie którego uczą się nowoczesnych technik uprawy warzyw, owoców i zbóż.

  Kurs zaplanowany jest na cztery miesiące, podczas których w każdym miesiącu tematyka szkolenia koncentruje się na konkretnej specjalizacji uprawy. Rolnicy w czasie każdego z cykli uczą się od podstaw przygotowania pola, zbierania nasion, sadzenia, nawożenia i zapobiegania chorobom upraw.

  Ze względu na suszę, wykładowcy wiele czasu poświęcają nawadnianiu pól, sposobu pozyskiwania wody i racjonalnym jej wykorzystaniu. Rolnictwo w tym dystrykcie jest podstawowym źródłem dochodu a szkolenie to pozwoli na zwiększenie plonów.

  W ramach projektu, po zakończeniu kursu, każdy z biorących w nim udział rolników i ogrodników, otrzyma zestaw niezbędnych narzędzi rolniczych, nasion i nawozów. - Kwajah Omari jest dystryktem, w którym rolnictwo jest głównym źródłem dochodu. Dlatego też szczególnie potrzebuje on naszego wsparcia - mówi ppłk Marek Klimasara, szef PRT.

  – W ubiegłym roku przeprowadziliśmy szkolenie zawodowe z zakresu uprawy migdałów dla młodzieży tego dystryktu. Po kilku miesiącach przyszły pierwsze plony i zyski z ich sprzedaży. Dla mieszkańców Kwajah Omari była to wystarczająca zachęta żeby uczyć się dalej. Mamy nadzieję, że wiedza, którą posiądą będzie służyła pokoleniom i szansa na rozwój zostanie wykorzystana – dodaje ppłk Klimasara.

  Koszt szkolenia oraz wyposażenia rolników i ogrodników wyniesie 47 000 dolarów USA, a środki przekazane będą z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej RP.

  Polska przeznaczyła w latach 2002 – 2012 na pomoc rozwojową w Afganistanie kwotę niemal 125 milionów złotych. Polski Zespół ds. Rozbudowy Prowincji w latach 2008 – 2012 zrealizował 157 projektów pomocowych w tym 90 dotyczyło rozbudowy infrastruktury publicznej, m. in. budowy dróg, hydroelektrowni, elektryfikacji oraz sieci wodociągowych. Kolejne 31 obejmowało wyposażenie obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale, a 36 dotyczyło aktywizacji zawodowej oraz szkolenia.

  W bieżącym roku na projekty rozwojowe w Ghazni z budżetu MON wydatkowane zostanie 6 mln złotych. Główną inwestycją będzie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ghazni.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: Polscy żołnierze w Afganistanie pomagają miejscowym rolnikom

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żniwa makowe?

  ddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  czy może inne warzywa?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo