Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska awansowała do grupy rozwiniętych światowych rynków

Redakcja
Przekwalifikowanie Polski do grupy rynków rozwiniętych przez FTSE Russell może mieć w krótkim terminie negatywny wpływ na nasz parkiet.
Przekwalifikowanie Polski do grupy rynków rozwiniętych przez FTSE Russell może mieć w krótkim terminie negatywny wpływ na nasz parkiet. Grzegorz Jakubowski
Agencja FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych. Polska to pierwszy kraj od blisko dekady, który awansował do rynków rozwiniętych.

24 września 2018 r. globalna agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z Emerging Markets do Developed Markets. Dzięki awansowi Polska znalazła się w grupie 25-ciu najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia czy Australia. Polska to pierwszy kraj od niemal dekady, który awansował do rynków rozwiniętych, to również pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej.

– Dzisiejszy awans Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach globalnej klasyfikacji rynków akcji FTSE Russell to znaczące osiągnięcie. Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od dawna dążą do usprawnienia infrastruktury polskiego rynku kapitałowego i wzmocnienia polskiej gospodarki, a dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem ich wysiłków zmierzających do spełnienia restrykcyjnych kryteriów tej klasyfikacji – powiedział Reza Ghassemieh, Chief Research Officer, FTSE Russell, cytowany w komunikacie.

Przeczytaj także:

Polska czekała na tę decyzję od 2011 roku, kiedy to trafiła na listę obserwacyjną FTSE Russel. Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej i jak dotąd jedyną w regionie, która została zaliczona do grona gospodarek rozwiniętych.

Dokonując rewizji klasyfikacji FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę, jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych. Do indeksów FTSE Russell benchmarkują się wiodące światowe fundusze inwestycyjne. Kwalifikacja wiąże się z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE grupujących spółki z rynków rozwijających się do indeksów spółek z rynków rozwiniętych.

Zmiana indeksu jest owocem ciągłych ulepszeń w infrastrukturze rynków kapitałowych w Polsce, która jest wspierana przez postęp gospodarczy kraju - czytamy w komunikacie FTSE Russell.

Jednak jak tłumaczy AIP Jonasz Druzgała, ekspert BGŻOptima, przekwalifikowanie Polski do grupy rynków rozwiniętych przez FTSE Russell może mieć w krótkim terminie negatywny wpływ na nasz parkiet. W indeksie rynków rozwiniętych udział Polski jest bowiem wyraźnie mniejszy, niż było to w przypadku indeksu rynków rozwijających się.

- Spowoduje to podaż akcji przez fundusze, dla których powyższe indeksy stanowią benchmark. Nie zostanie to zrównoważone nawet włączeniem polskich spółek do innego  indeksu - Stoxx Europe 600, chociaż z pewnością złagodzi ten efekt. Z drugiej jednak strony przekwalifikowanie to będzie miało pozytywny wpływ na wizerunek Polski i może zmienić jej postrzeganie za granicą- wyjaśnia ekspert.

Jednocześnie Druzgała uważa, że jest to ogromna szansa zainteresowania naszymi akcjami nowych inwestorów z większym kapitałem. W długim terminie może mieć to pozytywny wpływ na nasz rynek finansowy.

Dynamiczny rozwój polskiego rynku kapitałowego zaowocował nadaniem mu statusu rynku rozwiniętego. To fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski przez globalnych inwestorów. Przekwalifikowanie naszego kraju daje możliwość zainteresowania nowych inwestorów akcjami polskich spółek i stanowi ogromną szansę dla całego rynku kapitałowego. Wierzę, że w dłuższej perspektywie spowoduje to napływ większego kapitału na warszawski parkiet – powiedział Marek Dietl, prezes Zarządu GPW, cytowany w komunikacie.

Ostateczna lista 37 polskich spółek, które wejdą w skład indeksów rynków rozwiniętych (wg przypisanej przez FTSE Russell kategorii wielkości), została opublikowana 25 sierpnia:

  • duże spółki (large cap): PKO Bank Polski
  • średnie spółki (mid cap): PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat.
  • małe spółki (small cap): Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy, JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Regulacja firm odszkodowawczych zakończy pewne patologie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska awansowała do grupy rozwiniętych światowych rynków - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki