Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Centralna liderem na rynku magazynowo-produkcyjnym w Polsce

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Panattoni Europe buduje dla francuskiej sieci Leroy Merlin ogromny magazyn. Inwestycja realizowana jest w Piątku w powiecie łęczyckim. Planowane otwarcie pod koniec przyszłego roku.
Panattoni Europe buduje dla francuskiej sieci Leroy Merlin ogromny magazyn. Inwestycja realizowana jest w Piątku w powiecie łęczyckim. Planowane otwarcie pod koniec przyszłego roku. materiały Panattoni Europe
Rozwój sektora magazynowo-produkcyjnego w Polsce powinien być dynamiczny przynajmniej do 2020 roku. Duża w tym zasługa inwestycji w Polsce Centralnej, którą tworzą Łódź i miasta regionu.

Międzynarodowa firma doradczą Cresa przygotowała raport „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w I połowie 2018 roku”. Wynika z niego, że nasz region cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów. Region nazywany jest przez branżę magazynową Polską Centralną. Tworzą ją inwestycje w Łodzi, Strykowie, Piotrkowie Trybunalskim i Rawie Mazowieckiej. Dołączy do nich Piątek, gdzie Panattoni wybuduje do końca przyszłego roku główny magazyn dla Leroy Merlin.

- Centralne położenie, dostęp do autostrad oraz tras szybkiego ruchu sprawiają, iż region Polski Centralnej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm z sektora logistycznego, a także e-commerce - czytamy w raporcie firmy Cresa. - Wolumen powierzchni magazynowej będącej w budowie wzrósł o rekordowe 240 proc. względem analogicznego okresu w roku 2017. Pomimo ogromnego zainteresowania tym regionem, czynsze nominalne pozostają na stabilnym poziomie 3,20-3,60 euro za mkw. Deweloperzy coraz częściej analizują zapytania najemców dotyczące mniejszych modułów magazynowych (tzw. SBU - Small Business Units) i planują takie inwestycje blisko centrum miast.

Analitycy rynku magazynowego zanotowali pod koniec pierwszego półrocza, że w Polsce w budowie było ponad 2,13 mln mkw powierzchni magazynowo-produkcyjnej, z czego ponad 25 proc. w Polsce Centralnej. Pomimo dużej podaży nie powinien wzrosnąć poziom pustostanów, który powinien utrzymać się na poziomie 5 proc. Spodziewany popyt powinien jeszcze obniżyć ten odsetek.

Całkowite zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej w Polsce wynoszą prawie 14,5 mln mkw. Najwięcej nowej powierzchni oddano do użytku w Polsce Centralnej (259,2 tys. mkw), na Górnym Śląsku (132,1 tys. mkw) i w rejonie Warszawy (118,2 tys. mkw.). Łączna podaż w całym kraju była większa niż w pierwszym półroczu 2017 roku o prawie 5 proc.

W pierwszej połowie 2018 roku zawarto umowy na łączną powierzchnię 2,14 mln mkw. To wzrost o 10 proc. w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku. Liderem po raz kolejny była Polska Centralna, gdzie podpisano umowy najmu na prawie pół miliona metrów kwadratowych. Na podium znalazły się także regiony Warszawy (326,3 tys. mkw) i Wrocławia (320,5 tys. mkw). Największe transakcje zawarte w pierwszej połowie tego roku to wynajęcie 124 tys. mkw przez Leroy Merlin w Piątku, 130 tys. mkw przez Zalando w Olsztynku i 60,6 tys. mkw przez Amazon w Bolesławcu. Wyzwaniem dla najemców będą nadal trudności w pozyskiwaniu pracowników i rosnące wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki