1/4
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób...
fot. Karolina Misztal

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przeanalizowało dane dotyczące zakażeń koronawirusem z poszczególnych krajów Unii Europejskiej oraz z Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, w większości państw SARS-CoV-2 ustępuje. Tylko w 4 krajach – w tym niestety w Polsce – epidemia utrzymuje się na tym samym poziomie. W Bułgarii koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. U nas skokowego wzrostu zakażeń nie ma, ale ciągle koronawirus nie chce odpuścić.

Wnioskami z analiz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podzieliła się Andrea Ammon, dyrektor ECDC.

Andrea Ammon przekazała, że jedynie w Bułgarii epidemia koronawirusa ciągle przybiera na sile. Większość krajów unijnych zaczyna sobie radzić z SARS-CoV-2. Liczba zakażeń w tych krajach stopniowo spada. Niestety, w 4 państwach epidemia utrzymuje się na stałym poziomie (sytuacja ani się nie pogarsza, ani nie poprawia). Do tej grupy wliczają się:

Polska
Szwecja
Wielka Brytania
Rumunia


Andrea Ammon przekazała dane z analizy ECDC w poniedziałek, 4 maja 2020, europosłom z komisji środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego. Dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zwróciła przede wszystkim uwagę na słabnącą siłę koronawirusa w całej Europie.

Andrea Ammon: W zdecydowanej większości krajów UE pandemia jest w odwrocie. Od soboty obserwujemy, że w większości krajów szczyt zakażeń został już przekroczony i obecnie ma tendencję malejącą.

Warto jednak podkreślić, że ECDC nie prognozuje szybkiego pozbycia się koronawirusa. Epidemia ustępuje, ale ciągle nie mamy skutecznego leku na Covid-19.




CZYTAJ WIĘCEJ >>>>


2/4
ECDC analizuje dane wysyłane przez krajowe instytucje...
fot. Karolina Misztal

ECDC analizuje dane wysyłane przez krajowe instytucje odpowiedzialne za zliczanie przypadków zakażeń koronawirusa.

Przy ocenie danych ECDC należy jednak wziąć pod uwagę liczby bezwzględne. Polska jest krajem, w którym wirus się utrzymuje, ale jednocześnie epidemia nie spustoszyła kraju tak bardzo jak np. we Włoszech, Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie zmienia to faktu, że wirus w Polsce ciągle tkwi, zakażeń mamy codziennie więcej o ok. 300 przypadków.



>>>>




3/4
Czy w Polsce wykonuje się za mało testów?...
fot. Karolina Misztal

Czy w Polsce wykonuje się za mało testów?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała jasne zalecenia związane z testowaniem. Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podczas jednej z konferencji prasowych zwrócił się z apelem do wszystkich państw: - Mamy jasny przekaz do wszystkich krajów - testować, testować, testować. Każdego podejrzanego o zakażenie. Jeśli wynik będzie pozytywny, izolujcie ich, ustalcie, kto był z nimi w bliskim kontakcie nawet dwa dni przed wystąpieniem symptomów i przeprowadźcie testy również tych osób.

Tymczasem, zgodnie z danymi portalu Euroactiv.pl, Polska jest bliżej końca wśród państw europejskich uszeregowanych w rankingu przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców. W Polsce jest to 10 141 testów na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w Czechach liczba ta wynosi 24 423 testów na 1 mln mieszkańców, a w Niemczech 30 400 testów na 1 mln mieszkańców.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w Polsce w ostatnich dniach przeprowadzono mniej testów, ponieważ mieliśmy długi weekend. Od 4 maja 2020 r. w Polsce zaczęły obowiązywać złagodzone restrykcje – Polacy mogą m.in. znów odwiedzać galerie handlowe i sklepy budowlane.

>>>>


4/4
ECDC chwali decyzje państw Unijnych. W niektórych z nich...
fot. Karolina Misztal

ECDC chwali decyzje państw Unijnych. W niektórych z nich epidemia mocno wyhamowała

Andrea Ammon uważa, że państwa Unii Europejskiej podejmują dobre decyzje – ich działania są skuteczne. Dyrektor ECDC przekazała członkom PE, że ograniczenie wychodzenia z domów i wprowadzenie obowiązku utrzymywania dystansu społecznego od ósmego kwietnia zmniejszyły rozprzestrzenianie się wirusa niemal o 45%.

Andrea Ammon: Wydaje się, że ta wstępna fala zakażeń minęła już punkt szczytowy i mamy w tej chwili spadek w większości państw UE

Z danych ECDC wynika, że w Europie Covid-19 zagraża przede wszystkim domom opieki nad osobami starszymi. Dyrektor agencji podkreśliła, że w niektórych państwach liczba zgonów w tego rodzaju instytucjach przekracza 50% ogólnej liczby przypadków śmiertelnych.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Rozpoczęto zdjęcia do kolejnego sezonu Wiedźmina na Netflix – zobacz gwiazdy

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Teraz bezpłatnie sprawdzisz amortyzatory. Zobacz gdzie!

Wszystkie kobiety Tigera Woodsa. Było z czego wybierać. W ramionach była nawet Polka!

Wszystkie kobiety Tigera Woodsa. Było z czego wybierać. W ramionach była nawet Polka!

Zobacz również

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

Włącznik światła może być ciekawą ozdobą mieszkania. Zobacz inspirujące zdjęcia

Włącznik światła może być ciekawą ozdobą mieszkania. Zobacz inspirujące zdjęcia