Polska jest Łodzi coś winna

  Polska jest Łodzi coś winna

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódź chciała lub chce być miastem akademickim, młodości, przemysłów kreatywnych, nowych technologii, europejską stolicą kultury, a będzie stolicą starości. To jedyna pewna rzecz. Nigdzie indziej pobożne życzenia nie zderzają się tak okrutnie z tym, co niepożądane i zarazem nieuchronne.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Niestety, starość ma jeszcze ten feler, że nie sprzedaje się tak dobrze, jak młodość i innowacyjność. Łatwiej pochwalić się perspektywicznymi nowymi technologiami niż perspektywicznymi domami starości. Może dlatego w Łodzi o starzeniu myśli się w kategoriach nadciągającej katastrofy demograficznej, a nie w kategoriach kompleksowego radzenia sobie z tym, co nieuchronne.
  Często problem starości sprowadza się do liczby miejsc w domach pomocy społecznej lub dostępnej kadry opiekuńczej. To oczywiście ważne, zwłaszcza jeśli spojrzy się, ile lat trzeba czekać na miejsce w DPS, a jeszcze ważniejsze, gdy zdamy sobie sprawę, że udział ludzi starszych będzie rósł. Bez zwiększenia liczby DPS zwyczajnie sobie nie poradzimy. Ale też nie poradzimy sobie z łódzką starością, jeśli zamkniemy problem w kręgu DPS.

  Zaczyna się nowa perspektywa budżetowa w Unii Europejskiej. Jest to dobry czas, by pomyśleć nad wykorzystaniem unijnych pieniędzy dla rozwiązywania problemów związanych ze starzeniem się łódzkiego społeczeństwa. Sprzyja temu europejski trend na wyrównywanie szans i likwidację barier.

  Dwa lata temu radny Tomasz Adamczyk z PiS próbował lansować przywieziony z Niemiec pomysł na budowę domów międzypokoleniowych, gdzie ludzie starsi, często samotni, sąsiadowaliby z wchodzącymi w życie 18-latkami z domów dziecka, którzy mogliby im pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów. Taki program miałby szansę na unijne dofinansowanie, ale jakoś o tym ucichło. Sam radny mówił, że barierą będą pieniądze. Pewnie, pieniądze zawsze są barierą. Rzecz w tym, że kiedyś i tak trzeba będzie je wydać i to właśnie na rozwiązywanie narastającego problem starzenia się łodzian. Pytanie brzmi, czy wydamy te pieniądze wcześniej i mądrzej.

  Władze centralne nigdy nie poświęcały Łodzi większej uwagi. Wciąż przypomina się, że dla Łodzi nie stworzono żadnego programu, który złagodziły krach przemysłu lekkiego w latach 90., tak jak zrobiono w przypadku Śląska. Polska jest nam coś winna. Trzeba jej o tym przypomnieć. Powinny to zrobić władze miasta właśnie w kontekście starzenia się Łodzi. A nie ma lepszej okazji, żeby coś wyegzekwować, niż wybory. Najbliższe są w przyszłym roku. Trzeba tylko chcieć i dobrze się przygotować.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brednie

  mic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Od spraw lokalnych są miejscowe wladze. Po co do tego zatrudniać rząd?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starosci, ale tej porzuconej, bezbronnej, zdegradowanej chorobami i samotnością

  koszmar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  gdzie ludzie 80 letni z jaskra sa zapisywani do lekarza z terminem na za dwa, trzy lata. O czym czytamy w mediach. A są to ludzie, którzy przez całe zycie na ubezpieczenie zdrowotne odkładali, jak...rozwiń całość

  gdzie ludzie 80 letni z jaskra sa zapisywani do lekarza z terminem na za dwa, trzy lata. O czym czytamy w mediach. A są to ludzie, którzy przez całe zycie na ubezpieczenie zdrowotne odkładali, jak również i teraz im się odlicza na ubezpieczenie zdrowotne od emerytury !!!
  Ktos wreszcie za to wszystko powinien ten rząd podac do Sądu !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pianę, to ja mam na ustach !

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

  Jak czytam te wszystkie artykuły.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo