Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość. To już ósma edycja konkursu

Katarzyna Renkiel
W ubiegłym roku kapituła siódmej edycji konkursu nie przyznała nagrody głównej, a jedynie dwa wyróżnienia
W ubiegłym roku kapituła siódmej edycji konkursu nie przyznała nagrody głównej, a jedynie dwa wyróżnienia Archiwum Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz Wydawnictwo Naukowe Scholar ogłosiły konkurs „Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość”. To już ósma edycja, zainteresowanie jest duże. Celem konkursu jest promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi. Patronat honorowy objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Prace można nadsyłać w dwóch kategoriach, które następnie oceni kapituła, w skład której wchodzą pracownicy naukowi zajmujących się problematyką rozwoju obszarów wiejskich. Pierwszą z kategorii jest praca naukowa lub popularno-naukowa. Pod uwagę zostaną wzięte także prace w innej formie, ale prezentujące  inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju polskiej wsi.  W drugiej kategorii autorzy mają za zadanie  zaprezentować dorobek kulturowy naszego kraju i regionu opisując poszczególne inicjatywy lokalne oraz przedstawiając dziedzictwo historyczne wsi. Mogą to być monografie, archiwalne zdjęcia dokumentujące dane wydarzenie lub miejsce, pamiętniki oraz przykłady ilustrujące przykład sukcesu w rozwoju polskiej wsi.

Jak piszą organizatorzy w konkursie preferowane są prace nowatorskie, interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność w zakresie podjętej problematyki lub metodologii badań i napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.

W każdej z kategorii zostanie wybrana jedna praca, a jej zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Prace zostaną także wydane w postaci książkowej w Wydawnictwie Naukowym Scholar. Ostateczny termin mija 29 lipca, więc jeszcze trochę czasu, by zebrać potrzebne materiały i stworzyć ciekawy portret polskiej wsi.  

To już ósma edycja konkursu, w poprzedniej zgłoszono w sumie 18 prac (10 prac w pierwszej kategorii i 8 w drugiej).  Co prawda wówczas kapituła nie przyznała nagrody głownej, ale przyznano dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do Piotra Krajewskiego, który nadesłał pracę zatytułowaną „Pojemność krajobrazu w kształtowaniu struktury przestrzennej gmin podmiejskich na przykładzie gminy Sobótka”. Uznano, że praca ta może przyczynić się do spopularyzowania wiedzy o potrzebie starannego gospodarowania przestrzenią i krajobrazem obszarów wiejskich. Oprócz tego wyróżniono także opracowanie Zofii Włodarczyk „Miedzy rodziną a lokalną społecznością. Sprawstwo w biografiach kobiet wiejskich”. W tym przypadku kapituła zwróciła uwagę na analizę aktywności kobiet na wsi oraz ich rolę w rodzinie w kontekście przemian społecznych.

Pracę w wersji papierowej wraz z kompletem dokumentów (praca w formie elektronicznej i karta zgłoszeniowa) należy wysyłać na adres Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa z dopiskiem „Konkurs”.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki