MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład. PIT-0 dla seniorów - kto może skorzystać z nowej ulgi?

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
Dla osób, które nadal pracują zarobkowo, choć osiągnęły już powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), Polski Ład wprowadził ulgę podatkową PIT-0 dla seniorów. W ramach tej ulgi pracujący emeryt, którego roczne przychody brutto z pracy, umów zleceń lub działalności gospodarczej wynoszą nie więcej niż 85 528 zł - nie zapłaci podatku. W przypadku rozliczania się według skali podatkowej kwota zwolniona z podatku wzrasta do 115 528 zł brutto rocznie.

Polski Ład. PIT-0 dla seniorów - ile można zyskać?

Pracujący emeryt zarobkujący z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej nie zapłaci podatku, jeśli jego roczne przychody nie przekroczą kwoty 85 528 zł (brutto). Dla osób, które opodatkowane są na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), kwota nieopodatkowana wynikająca z ulgi dla seniora wynosi w sumie 115 528 zł rocznie (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Polski Ład. PIT-0 dla seniorów - kto może skorzystać?

Z wprowadzonej w ramach Polskiego Ładu ulgi PIT-0 dla pracujących seniorów skorzystać mogą osoby, które już osiągnęły powszechny wiek emerytalny i nabyły tym samym uprawnienia emerytalne. W przypadku kobiet oznacza to ukończenie 60. roku życia, a w przypadku mężczyzn - ukończenie 65. roku życia.

Warunkiem skorzystania z ulgi PIT-0 dla seniorów jest to, by osoba, która już ma uprawnienia emerytalne, czasowo jej nie pobierała. Innymi słowy, senior w wieku emerytalnym nie przestaje pracować zawodowo lub - gdy już pobiera emeryturę - zawiesza pobieranie świadczenia i podejmuje zatrudnienie. Dotyczy to emerytury lub renty rodzinnej z KRUS, emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń, emerytury lub renty rodzinnej z ZUS, świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej oraz uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

Polski Ład. PIT-0 dla seniorów - jakie przychody wliczają się do ulgi?

W ramach ulgi dla seniora uwzględniane są przychody z pracy etatowej (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy), z umów zlecenia zawartych z firmą oraz z działalności gospodarczej (w przypadku działalności dodatkowym wymogiem jest forma opodatkowania - dopuszczalne są: według skali podatkowej, podatkiem liniowym, IP Box oraz ryczałt). Wymogiem ogólnym jest to, że podatnik, który chce skorzystać z ulgi PIT-0 dla seniorów, podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskiwanych przychodów.

Ważne! W przypadku osób pracujących na etacie lub na podstawie umowy zlecenia konieczne jest złożenie u pracodawcy lub zleceniodawcy pisemnego oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga dla pracujących seniorów). Oświadczenie nie ma wzoru urzędowego.

Przykładowy wzór oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących emerytów
Przykładowy wzór oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących emerytów podatki.gov.pl

Polski Ład. PIT-0 dla seniorów - jakich przychodów ulga nie obejmuje?

Ulga PIT-0 dla seniorów nie obejmuje m. in. przychodów z zasiłków, umów o dzieło oraz z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę). Ulga nie obejmuje też przychodów, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o PIT. Do ulgi nie można też wliczyć przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz takich, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

Według szacunków rządowych ulga dla pracujących seniorów spowoduje, że osoby z tej kategorii zaoszczędzą co najmniej 800 mln zł podatku.

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski Ład. PIT-0 dla seniorów - kto może skorzystać z nowej ulgi? - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki