Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład w Łódzkiem. Ponad 1,8 mld zł na inwestycje w Łodzi i regionie

Marcin Darda
Marcin Darda
Wojewoda Tobiasz Bocheński ogłosił  wyniki pierwszego naboru Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu dla województwa łódzkiego.  Samorządy otrzymają łącznie ponad 1,8 mld zł. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>
Wojewoda Tobiasz Bocheński ogłosił wyniki pierwszego naboru Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu dla województwa łódzkiego. Samorządy otrzymają łącznie ponad 1,8 mld zł. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>
Wojewoda Tobiasz Bocheński ogłosił wyniki pierwszego naboru Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu dla województwa łódzkiego. Samorządy otrzymają łącznie ponad 1,8 mld zł.

Samorządy do programu Polski Ład składać mogły maksymalnie po trzy wnioski: jeden bez ograniczeń finansowych, jeden na inwestycję wartą do 30 mln zł i jeden o wartości do 5 mln zł. W pierwszym rozdaniu wśród samorządów województwa łódzkiego relatywnie najwięcej otrzyma Łódź i samorząd województwa łódzkiego.

- Te środki trafią bezpośrednio do samorządów, czyli tak naprawdę do mieszkańców. Jako województwo chcemy rozbudować nasz system komunikacyjny – naszą zintegrowaną sieć połączeń autobusowych i kolejowych – zapowiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Miastu Łódź zakwalifikowano wniosek na przebudowę i rozbudowę ul. Szczecińskiej, czyli brakujący element dojazdu do budowanego węzła Teofilów na zachodniej obwodnicy Łodzi S14 (61,7 mln zł) oraz rozbudowę ul. Pomorskiej od projektowanego dojazdu do węzła Brzeziny n autostradzie A1 do ul. Mileszki, a także do ul. Bratkowej (16,1 mln zł.). Z kolei województwo łódzkie na modernizację dróg, które ułatwią dostęp do przystanków PKS i sieci kolejowej dostanie 66,8 mln zł, a na zakup autobusów hybrydowych, który również wpina się w program likwidacji wykluczenia komunikacyjnego – 27,2 mln zł.

Pozostałe inwestycje mają rangę powiatową i gminną, dotyczą głównie modernizacji i budowy dróg, ale także budowy kanalizacji, hal sportowych i boisk przy szkołach, termomodernizacji budynków urzędów i szkół, czy budowy targowisk i oświetlenia ulicznego.

Wśród najdrożej wycenionych inwestycji znajduje się modernizacja infrastruktury drogowej w Radomsku (29,9 mln zł), przebudowa i remont stadionu miejskiego w Skierniewicach (28,4 mln zł), rozbudowa ul. Roosevelta w Piotrkowie Tryb. (26,7 mln zł), budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej i sportowej w dolinie rzeki Ochni w Kutnie (24,8 mln zł), przebudowa ul. Mostowej  z modernizacją mostu w Łowiczu (21,8 mln zł) czy wymiana oświetlenia ulicznego w Tomaszowie Mazowieckim (18,9 mln zł.).

Pieniądze na projekty drogowe znalazły się dla każdego z powiatów w Łódzkiem, ale ich podział obudził kontrowersje wśród polityków opozycji, głównie właśnie w kontekście polityczno-partyjnym.

- Czy mamy powtórkę ze skandalicznego podziału jak w zeszłorocznym Programie Inwestycji Lokalnych? Wiele wskazuje na to, że znowu podział środków poszedł po linii partyjnej. Weźmy powiaty rawski, brzeziński i poddębicki – komentuje Dariusz Klimczak, poseł PSL z okręgu piotrkowskiego. - Wszystkie są podobnej wielkości, ale rawski, czyli „peeselowski” dostał o wiele mniej niż brzeziński i poddębicki, czyli powiaty, gdzie rządzi PiS. Czy stąd wynika ogromna różnica w wysokości dofinansowania?

Według listy wniosków ze szczebla samorządów powiatowych, powiat rawski otrzymał 4,7 mln zł na modernizację dróg w powiecie, z kolei poddębicki na podobny projekt blisko 15 mln zł, natomiast brzeziński na dwa projekty drogowe uzyskał prawie 14 mln zł i jeszcze 1,8 mln zł na poprawę efektywności energetycznej obiektów szpitala.

Z kolei łódzki poseł Włodzimierz Tomaszewski (PiS/Republikanie) z satysfakcją wbija szpilę rządzącej Łodzią Platformie Obywatelskiej, bo to miasto Łódź miało przebudować ul. Szczecińską do 2015 r. w ramach porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad podpisanego jeszcze ze czasów rządu Marka Belki i prezydentury Jerzego Kropiwnickiego.

- Niestety od 2010 r. władze Łodzi zaniechały działań w tym zakresie, a o uniemożliwiało realizacje zjazdu z węzła Łódź-Teofilów w stronę Łodzi – komentuje Tomaszewski. - Teraz środki w wysokości 61,75 mln zł przyznane na ten cel z Funduszu Polski Ład utworzonego przez rząd Mateusza Morawieckiego, umożliwią realizację pełnego powiązania Łodzi z S-14.

W całym kraju samorządy w ramach Polskiego Ładu otrzymają w sumie 20 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki