Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Nobel dla Stanisława Penczka

Paweł Patora
M. Wiśniewska-Krasińska
Prof. Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ta przyznawana od 1992 roku nagroda, zwana Polskim Noblem, ma opinię najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce. Jest ono przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny naszego kraju. Laureat otrzymuje 200 tys. zł.

Nagroda przyznawana jest raz w roku w czterech dziedzinach. Prof. Stanisław Penczek otrzymał ją w obszarze nauk chemicznych i o materiałach „za opracowanie teorii polimeryzacji z otwarciem pierścienia i jej wykorzystanie do syntezy polimerów biodegradowalnych”.

Wiedza wynikająca z tej teorii stała się podstawą do opracowania fragmentów technologii produkcji polimerów biodegradowalnych. Znajdują one zastosowanie m.in. w lekach o przedłużonym działaniu, a ostatnio także do wytwarzania biodegradowalnych stentów.

Prof. Penczek jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem honoris causa Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu oraz Rosyjskiej Akademii Nauk. Opublikował 312 prac naukowych, które były cytowane ponad 6.800 razy.

Tegoroczną Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matema-tyczno-fizycznych i inżynierskich otrzymał prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, a w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych prof. Jerzy Jedlicki z Instytutu Historii im. T. Manteuffla PAN. W obszarze nauk o życiu i o Ziemi nagrody nie przyznano.

Wcześniej Polskie Noble dostało trzech łódzkich profesorów: W 1994 roku Krzysztof Selmaj z Akademii Medycznej, zaś w 2004 roku Krzysztof Maty-jaszewski i Wojciech Stec z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki