Polsko-niemiecka przyjaźń logistyków. Uczniowie z Niemiec w ZSP nr 3 w Łodzi [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uczniowie z Niemiec w ZSP nr 3 w Łodzi
Uczniowie z Niemiec w ZSP nr 3 w Łodzi Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Przyszli logistycy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w tym tygodniu oprowadzali po Łodzi uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech. Takie kontakty mogą mieć znaczenie także dla zawodowej przyszłości młodych łodzian.

15 uczniów i 2 przedstawicieli kadry Kaufmännischen Schule 1 (KS 1) ze Stuttgartu przebywało w Polsce od poniedziałku do czwartku pod opieką młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi.

Obie placówki przyjaźnią się już od sześciu lat.

- Bardzo mało wiemy o wschodnim sąsiedzie naszego kraju i dlatego cieszymy się z wyjazdu, który może to zmienić - mówiła podczas spotkania w ZSP nr 3 Marie, uczennica ze Stuttgartu.

W programie pobytu Niemców w naszym mieście znalazło się m.in. jego zwiedzanie (także lekko „imprezowe”: przewodnikami po klubach była łódzka młodzież) oraz wspólne zajęcia w szkole przy ul. Kilińskiego 159/163 w języku angielskim, związane z profilem, w którym zdobywa wykształcenie poznająca się młodzież.

KS 1 w Stuttgarcie to potężne centrum kształcenia zawodowego, które liczy ok. 4500 uczniów - po włączeniu w jego skład okolicznych o szkół o podobnym profilu - z własnym kampusem oraz bogatymi kontaktami międzynarodowymi (m.in. ze szkołami, kształcącymi logistyków w Madrycie i w Wiedniu).

W Stuttgarcie logistycy są bardzo rozchwytywani - miasto to m.in. siedziba Mercedesa.

Bardzo mało wiemy o wschodnim sąsiedzie naszego kraju i dlatego cieszymy się z wyjazdu, który może to zmienić - Marie, uczennica ze Stuttgartu

Zbliżenie z ZSP nr 3 nastąpiło z inicjatywy Niemców. Łódzka szkoła została uznana w Stuttgarcie za najlepszą w Polsce, która kształci logistyków (nie bez znaczenia jest także partnerstwo obu miast - oficjalną umowę podpisano w 1988 roku).

Każdy rok szkolny to wizyta młodych Polaków w Stuttgarcie - i młodzieży niemieckiej w Łodzi.

To nie tylko turystyka. Skoro nasz region staje się jednym z logistycznych centrów Europy Środkowej, bardzo możliwe, że uczniowie obu szkół będą prowadzić wspólne projekty w życiu zawodowym, które niedługo rozpoczną.

Janusz Bęben, dyrektor ZSP nr 3, opowiada, że uczniów reprezentujących łódzką szkołę w wymianie wybiera na podstawie postępów w nauce - w tym języka angielskiego i niemieckiego.

Jak zostać logistykiem, przyjaźniącym się z Niemcami? Nabór do łódzkich szkół ponadgimnazjalnych (w tym zawodowych) dla obecnych trzecioklasistów z gimnazjów zaczyna się 21 maja. Wcześniej ZSP nr 3 wyznaczył trzy soboty jako terminy swoich „drzwi otwartych”: 24 marca, 14 kwietnia i 21 kwietnia (w godz. 9.30 - 14).

Poza technikami logistykami ZSP nr 3 kształci techników: inżynierii sanitarnej, gazownictwa, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz chłodnictwa i klimatyzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie