Pomnik Związku Walki Młodych przy ulicy Jana Pawła II w...

  Pomnik Związku Walki Młodych przy ulicy Jana Pawła II w Kutnie zostanie zlikwidowany

  Tomasz Dębowski

  Dziennik Łódzki

  Jacek Saramonowicz

  Jacek Saramonowicz ©Tomasz Dębowski

  Pomnik wzniesiony dla uczczenia 35-lecia powstania Związku Walki Młodych na ziemi kutnowskiej, niebawem zniknie z tego miasta.
  Jacek Saramonowicz

  Jacek Saramonowicz ©Tomasz Dębowski

  Decyzja o jego usunięciu została podjęta przez miejskich radnych. Pomnik stoi przy ulicy Jana Pawła II. Przypomnijmy, że o usunięcie pomnika, uważanego przez wielu mieszkańców za niechlubną pozostałość po PRL, od blisko trzech lat walczył kutnowski oddział Stowarzyszenia KoLiber oraz Kutnowskie Towarzystwo Historyczne, które włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Goń z pomnika bolszewika”.

  Zdaniem członków organizacji, Związek Walki Młodych, był przybudówką Polskiej Partii Robotniczej, biorącą udział w odbudowie kraju po zniszczeniach wojennych, ale uczestniczył także w komunistycznych akcjach propagandowych i zbrojnych walkach przeciw podziemiu niepodległościowemu. Jego członkowie byli źródłem kadr dla MO, ORMO i UB.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Kutno: mieszkańcy zdecydują, czy z miasta znikną pamiątki po komunizmie

  - Chcemy usunąć pamiątki komunizmu, które w sposób bezpośredni promują tamten system totalitarny. Zresztą niektóre organizacje składają tu też kwiaty, więc też czczą dawny ustrój. To są pamiątki historyczne i ich miejsce jest w muzeum. Nie chcemy ich niszczyć, tylko je przenieść - tłumaczył wówczas Marcin Motylewski, prezes kutnowskiego oddziału KoLibra.

  KoLiber chciał też usunąć tablicę poświęconą działaczom Komunistycznej Partii Polski (małżeństwo Wardów), która popierała likwidację II Rzeczypospolitej i wcielenie jej do ZSRR jako sowieckiej republiki. Tablica znajduję się na ul. Wyszyńskiego w Kutnie. Po konsultacjach władz miasta m.in. z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Wojewódzkim Komitetem Ochrony Pamięci Walki Męczeństwa w Łodzi oraz Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Łodzi, stwierdzono zasadność wniosku dotyczącego usunięcia z krajobrazu Kutna tablic gloryfikujących komunistyczne organizacje.

  Pomnik Związku Walki Młodych przy ul. Jana Pawła II zostanie wkrótce rozebrany. - Nie niszczymy go. Tablica z odpowiednim opisem trafi do muzeum - mówi Jacek Saramonowicz, jeden z inicjatorów akcji i radny miejski.

  - Dobrze się stało, ale dlaczego trzeba było na to czekać trzy lata. Ciągle nie wiadomo też co stanie się tablicą z Wyszyńskiego - mówi natomiast Tomasz Motylewski.

  Decyzja o losie tej tablicy ma zostać podjęta niebawem.

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Archeolodzy szukają skarbów w Pałacu Saskiego w Kutnie

  Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem. 13-19 czerwca 2016 roku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  likwidacja pomnika

  waldi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  W pięcioletnie planie samorządów należy zapisać likwidację pomników kaczynskich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurze móżdżki

  Diaboł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  ZWM kolejna zbrodnicza organizacja a ciała POLEGŁYCH jej członków nie mają żadnej wartości...Biedny ten kraj.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo