Pomniki Jaracza i Reymonta wróciły na ul. Piotrkowską...

  Pomniki Jaracza i Reymonta wróciły na ul. Piotrkowską [ZDJĘCIA+FILM]

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pomniki Jaracza i Reymonta wróciły na ul. Piotrkowską [ZDJĘCIA+FILM]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Grzegorz Gałasiński

  Stefan Jaracz z teatralnymi fotelami oraz Władysław Reymont i jego kufer wrócili w poniedziałek na ul. Piotrkowską w Łodzi. Za kilka tygodni na kolejnym wyremontowanym odcinku głównej ulicy miasta stanie ponownie Pomnik Lampiarza.
  Pomniki Galerii Wielkich Łodzian usunięto z Piotrkowskiej na czas remontu ulicy. W pewnym momencie ich powrót stanął jednak pod znakiem zapytania - m.in. prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, Włodzimierz Adamiak, zaapelował do władz miasta o uniemożliwienie ponownego ustawienia pomników przy centralnej ulicy.

  CZYTAJ: Z ul. Piotrkowskiej zniknie Galeria Wielkich Łodzian?

  Ostatecznie w czerwcu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podjęła decyzję, że Galeria wróci na swoje miejsce, dodając, iż dopuszcza możliwość zamiany w przyszłości niektórych pomników na nowe, niebudzące kontrowersji projekty.

  - Pani prezydent zapewniła mnie, że powrót Jaracza i Reymonta na Piotrkowską oznacza pozostawienie na tej ulicy Galerii Wielkich Łodzian w całości - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, Marcel Szytenchelm. - Bardzo dziękuję pani prezydent za podjęcie obiektywnej decyzji, a i łodzianom za wsparcie. Przez ten czas uświadomiłem sobie, jak ważna jest Galeria dla mieszkańców miasta. Podczas burzliwej debaty otrzymałem ogrom pozytywnych reakcji i głosów poparcia od łodzian. Także podczas poniedziałkowego ponownego ustawiania pomników na Piotrkowskiej, podchodziło do mnie wielu ludzi, zapewniając, że to również ich Galeria i że cieszą się z powrotu pomników.

  Jaracz i Reymont przeszli zabieg renowacji patyny, którą są pokryci. - Pomniki zostały wkotwiczone w podłoże i odrestaurowane - wyjaśnia Szytenchelm. - Prace przeprowadziła odlewnia z Poznania, która również wykonywała pomniki.

  Za kilka tygodni na kolejnym wyremontowanym odcinku Piotrkowskiej (między ul. Więckowskiego/Jaracza a Zieloną/Narutowicza) ma stanąć Pomnik Lampiarza. Kolejne postaci Galerii Wielkich Łodzian będą znikać i wracać wraz z postępem remontu Piotrkowskiej.

  ZOBACZ TEŻ: Nie chcą powrotu Galerii Wielkich Łodzian na Piotrkowską [LIST]

  Na Galerię Wielkich Łodzian składa się obecnie sześć pomników wykonanych w brązie. Przedsięwzięcie zapoczątkowała w 1999 roku słynna Ławeczka Tuwima (ul. Piotrkowska 104). Później dołączono do niej: Fortepian Rubinsteina (Piotrkowska 78), Kufer Reymonta (Piotrkowska 137), Twórców Łodzi Przemysłowej (Izrael Poznański, Karol Scheibler i Ludwik Grohman - Piotrkowska 30/32), Fotel Jaracza (Piotrkowska 157) i Pomnik Lampiarza (Piotrkowska 37). Dziesiątki tysięcy dotknięć "na szczęście" wytarły nos Tuwima i pióro Reymonta.

  Wśród planów Marcela Szytenchelma były też pomniki króla Władysława Jagiełły, włókniarki, Żyda Handlarza, rodziny Poznańskich i Rajmunda Rembielińskiego, pomysłodawcy utworzenia łódzkiego okręgu przemysłu włókienniczego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no i dobrze !

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

  Dobrze, że bezsensowne dywagacje zakończyły się powrotem GALERII.
  I dobrze, że Adamiaka nie posłuchano, bo dość już głupot narobił.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo