Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomniki w Łodzi. Zobacz te, które dostępne są tylko dla wybranych [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska, Maciej Kałach
Oddział prewencji ma u siebie tablicę poświęconą poległym policjantom
Oddział prewencji ma u siebie tablicę poświęconą poległym policjantom Grzegorz Gałasiński
Niektórych strzeże policja, inne skrywają się pod ziemią, w gmachu szkoły czy na patio łódzkiej spółki. Niektóre łódzkie pomniki i tablice pamiątkowe są dostępne tylko dla wybranych.

Kwiaty czy wieńce składane są przeważnie w Święto Niepodległości w miejscach pamięci narodowej. Miasto ma pod swoją opieką ponad sto pamiątkowych tablic i pomników. Najwięcej z nich znajduje się na Bałutach (61), a najmniej na Górnej (9) i Widzewie (6). Umiejscowione są one na placach, cmentarzach czy w parkach. Jednak niektóre pomniki skrywają się w gmachach różnych instytucji czy szkół i tylko nieliczni łodzianie mogą je oglądać na co dzień.

Nie ulega wątpliwości , że najlepiej strzeżone są te tablice pamiątkowe, które znajdują się w policyjnych placówkach. Jedna z nich jest od ubiegłego roku na terenie Oddziału Prewencji Policji przy ulicy Pienistej 71.

Umieszczono na niej napis: „W hołdzie poległym w obronie prawa i porządku publicznego”. Natomiast przedwojennym policjantom ma być poświęcony pomnik, który Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” planuje odsłonić w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza.

Na co dzień nie można zobaczyć popiersia inżyniera Stefana Skrzywana, bo stoi na patio siedziby Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy Wierzbowej 52.

- Inżynier Skrzywan, pierwszy szef Łódzkich Wodociągów, podjął się 90 lat temu kierowania budową kanałów, oczyszczalni ścieków i zbiorników wody pitnej na Stokach. To on, po wybudowaniu przed wojną siedziby Wodociągów przy ulicy Narutowicza 65, polecił umieścić przy wejściu mozaikę z napisem „Uśmiechnij się” dla poprawy nastroju pracowników i odwiedzających biurowiec - mówi Miłosz Wika, rzecznik ZWiK.

Pomnik inżyniera Stefana Skrzywana mogą, oprócz pracowników wodociągów, oglądać zorganizowane grupy odwiedzające ZWiK, ale muszą się wcześniej umówić. Skrzywan jest też patronem jednej z łódzkich ulic. - Od niedawna na ścianie przedwojennej siedziby wodociągów przy Narutowicza można oglądać poświęconą mu tablicę. Ufundowali ją wdzięczni mieszkańcy Baku, za to że i im zbudował miejski wodociąg. Zadanie nie było łatwe, gdyż woda do stolicy Azerbejdżanu czerpana jest z oddalonych od miasta gór i płynie wodociągiem ponad 170 kilometrów - wyjaśnia Miłosz Wika.

O ile tablicę poświęconą Skrzywanowi można obejrzeć codziennie, o tyle tylko raz w roku można oglądać trzy pamiątkowe tablice umieszczone w kanale zwanym „Gwiazdą”. Tylko w urodziny Łodzi wodociągowcy pozwalają łodzianom zwiedzić to miejsce, czyli kanał przelewowy Karolewki.

- Kanał ten znajduje się w okolicach Dworca Łódź-Kaliska. Jedna z tablic umieszczonych przy wejściu do kanału poświęcona jest projektantowi kanalizacji i systemu zaopatrywania Łodzi w wodę, sir Williamowi Heerleinowi Lindleyowi - mówi Miłosz Wika. - Druga tablica poświęcona jest trzem pracownikom ZWiK, którzy zginęli podczas prac w kanale pod ulicą Wołową w 1957 roku. Kolejna tablica upamiętnia początek prac przy budowie kanalizacji w Łodzi w 1925 roku.

Natomiast w gmachu szkoły skrywa się popiersie fabrykanta Karola Scheiblera, który był fundatorem budowy gimnazjum męskiego przy ulicy Dzikiej (obecnie ulica Sienkiewicza), w którym mieści się obecnie III Liceum Ogólnokształcące.

Początkowo 100 tysięcy rubli od Scheiblera miało iść na budowę gmachu politechniki, ale nie chciały się na to zgodzić władze rosyjskie. Zgodziły się natomiast na męskie gimnazjum, którego budowa rozpoczęła się w 1881 roku, a zakończyła dziesięć lat później. W auli budynku umieszczono marmurową tablicę poświęconą Scheiblerowi oraz jego alabastrowe popiersie.

Obecnie w III LO znajduje się kopia popiersia, którą na 95-lecie szkoły ufundowało Stowarzyszenie Wychowanków. Natomiast oryginał został przeniesiony do willi Herbsta, bo stanowi własność Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Wydarzenia tygodnia w Łodzi i w regionie [2-8 listopada 2015 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki