Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą wypełniać wnioski na wymianę pieca. Znikają "kopciuchy". WFOŚiG w Łodzi podpisał umowy z trzema powiatami

Anna Gronczewska
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Łodzi zawarł porozumienie z władzami powiatu poddębickiego, łowickiego i opoczyńskiego o utworzeniu punktów konsultacyjnych. Będą udzielać porad i informacji na temat Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Dzięki niemu można uzyskać duże dofinansowanie na likwidacje tzw. kopciuchów i zamienienie ich na ekologiczne źródła energii.

- Dzięki zawartemu porozumieniu jeszcze lepiej będą przekazywane informacje o rządowym programie Czyste Powietrze – mówi Wojciech Miedzianowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Łodzi. - Program jest realizowany od 2018 roku. Co roku napływa więcej wniosków od mieszkańców regionu, która chcą z niego skorzystać. Mamy też podpisane umowy z 112 gminami, Mamy nadzieję, że dołączą się kolejne. Współpracujemy też ze starostwami, które pomagają w rozpropagowaniu tego programu. Powołane punktów konsultacyjnych pomoże mieszkańcom powiatów m.in. w wypełnianiu wniosków. Będzie można uzyskać dokładne informacje o programie.

Przypomnijmy, że w 2018 roku w ramach Programu Czyste powietrze wnioski złożyło 1209 mieszkańców regionu, w 2019 – 6108, a w 2021 – 12 468. W 2021 najwięcej, bo 1068 wpłynęło z powiatu piotrkowskiego, a najmniej z powiatu rawskiego -171.
Maria Chomicz, wicestarosta powiatu opoczyńskiego przyznała, że Program Czyste Powietrze jest bardzo ważny dla jego mieszkańców.

Niestety Opoczno znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczony miast w Europie – wyjaśnia. - Znajdujemy się na drugim miejscu w Europie. Jest zainteresowanie programem. Ale jeszcze wielu mieszkańców Opoczna jeszcze ogrzewa mieszkania węglem. Zwłaszcza mieszkańcy budynków komunalnych w centrum miasta/

Piotr Malczyk, wicestarosta łowicki zaznacza, że utworzenie takich punktów ułatwi mieszkańcom powiatu w podjęciu wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

- Dofinansowanie do zainstalowania pompy ciepła może wynieść nawet 21 tysięcy złotych – dodaje. - Wszystko zależy od skali remontu. Czy jest na przykład połączony z termomodernizacją.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki