Ponad połowa łodzian narzeka na MPK!

Agnieszka Magnuszewska
Pasażerowie chwalą kierowców i motorniczych
Pasażerowie chwalą kierowców i motorniczych DziennikŁódzki/archiwum
Udostępnij:
Zaledwie 48,3 procent łodzian jest zadowolonych z komunikacji miejskiej. Wynika to z badań satysfakcji pasażerów MPK, których w październiku przepytała firma wynajęta przez Zarząd Dróg i Transportu. Najbardziej łodzianom przeszkadzają spóźnienia, brud i mała częstotliwość kursowania. Za to chwalą nowy tabor oraz kierowców.

ZDiT bada zadowolenie z pasażerów od 2008 roku. Nie jest to jednak inicjatywa, która ma służyć zwiększeniu częstotliwości kursów czy dostosowaniu linii do potrzeb łodzian.

- Badania robione są na potrzeby raportu z wykonania projektu Łódzki Tramwaj Regionalny. Jednak badani są nie tylko ci pasażerowie, którzy jeżdżą po trasie ŁTR - wyjaśnia Wojciech Makowski, rzecznik niezmotoryzowanych.

Ubiegłoroczne badania na zlecenie ZDiT zostały przeprowadzone równolegle z badaniami Deloitte, w których transport zbiorowy oceniali mieszkańcy siedmiu największych miast Polski. Łódź wypadła wtedy najgorzej.

Niestety, w tym roku zadowolenie z MPK jest jeszcze mniejsze. Poziom satysfakcji pasażerów jest o 1,2 procent niższy niż w ubiegłym roku.

Z przebadanych 1.122 łodzian aż 39,4 procent w ogóle nie korzysta z usług MPK. Natomiast codziennie autobusami i tramwajami jeździ tylko jedna piąta mieszkańców Łodzi. Powód? Przede wszystkim opóźnienia. Przeszkadzają one aż 28 procent łodzian. Mają prawo się zżymać, jeżeli dopuszczalny margines opóźnienia, jaki podawali podczas badań, to 3,2 minuty.

Brud jest drugą w kolejności wadą MPK wskazywaną przez respondentów, a trzecią częstotliwość kursów. Ta ostatnia zależy od ZDiT i władz miasta.

- Ten raport powinien być podstawą oceny wiceprezydenta Banaszka. Widać z niego, że jak na razie nie zahamował upadku transportu zbiorowego w Łodzi - podkreśla Wojciech Makowski. - Miasto jak najszybciej powinno znaleźć sposób na zachęcenie łodzian do komunikacji miejskiej. W innym przypadku wpływy z biletów będą spadać, bo coraz mniej osób będzie korzystać z MPK.

Przewoźnik zdaje sobie sprawę, że dla łodzian najważniejsza jest pewność, by autobus lub tramwaj przyjechał.

- Dlatego w tym roku kupiliśmy 45 nowych autobusów i to z klimatyzacją. W ogóle mamy jeden z lepszych taborów autobusowych w Polsce. Z wymianą tramwajów musimy poczekać aż zostaną wyremontowane torowiska - wyjaśnia Marcin Małek z biura prasowego MPK.

Łodzianie najbardziej zadowoleni są właśnie z taboru oraz z zachowania kierowców. Tych ostatnich jako zaletę MPK postrzega 12 procent łodzian.

CZYTAJ TEŻ:

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mhm
Proszę w trybie pilnym cofnąć decyzję o "darowaniu" tej Spółce 10 lat "nic nie robienia" .Zapewne pamięta pani ,że przed tą nieodpowiedzialną decyzją Spółka miała być poddana głębokiej restrukturyzacji . Dziś zaledwie po 9 miesiącach łódzkie MPK jest na 3 miejscu pod względem strat (!) Kiedy pani naprawi swą ignorancką decyzję - przecież to było do przewidzenia.
111
zapałki i jeszcze dokladam do papierosów. Gdyby przejazd kosztował 1zł badz 1,50 komunikACJA PEKALA BY WSZFACH I KASA BY BYLA
J
Jozin z Bazin (Łodzi)
Jak można o komunikacji rozmawiać z ludźmi, którzy deklarują że z niej nie korzystają?
To tak, jakby rozmawiać z urzędasami ze ZDiT albo urzędnikami, którzy nie jeżdżą i nie znają się na komunikacji - a jedyne, co o niej wiedzą i ich denerwuje, to że jeździ jak oni stoją w korkach w swoich służbowych samochodach!!!

Brud? A kto go robi? MPK? No nie! My - brudzimy, mażemy po ścianach, podpalamy co się da i rysujemy szyby. Samo się nie robi.

Spóźnienia - trochę wyrozumiałości jestem taksówkarzem i wiem ile się trzeba narobić, żeby gdzieś w tym mieście być na czas. Przy czym ja mogę łamać przepisy - kierowcy MPK jak złamią, to mają o to wielką aferę (a czasem to jedyny sposób, aby być gdzieś na czas).

Tabor - po co modernizować tramwaje, jak torowiska i drogi się rozwalają!! Jechaliście w centrum - na przykład Legionów?! toż to masakra co się tam dzieje - a w planach nikt tego nie uwzględnia, więc będzie jeszcze gorzej. Szkoda pieniędzy na tabor - niech politycy wreszcie poznają to miasto i jego problemy!

Marudzenie to nasza łódzka specjalność, więc w ogóle nie ma co robić takich badań, bo czegokolwiek byśmy nie dotknęli, Łodzianie nie będą zadowoleni ;-]
Dodaj ogłoszenie