Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ponad tysiąc matek z województwa łódzkiego nie płaci alimentów i trafiło do rejestru dłużników. Ojców w tym zestawieniu jest blisko 15 tys.

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Już niemal 13 mld złotych wynoszą zaległe alimenty, które rodzice z całego kraju są winni dzieciom. W tym gronie jest niemal 16 tys. rodziców z województwa łódzkiego i to nie tylko ojców.Nawet 70 tys. dzieci rocznie może mieć w Polsce zasądzane alimenty. W województwie łódzkim jest ich kilka tysięcy, tymczasem rejestry dłużników są pełne danych rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci. W województwie łódzkim alimentów nie płaci przynajmniej 15.887 rodziców. Tylu trafiło do bazy dłużników Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni, natomiast w tym gronie jest 1055 matek. W sumie rodzice z naszego województwa mają do oddania 684 mln zł.Czytaj dalej
Już niemal 13 mld złotych wynoszą zaległe alimenty, które rodzice z całego kraju są winni dzieciom. W tym gronie jest niemal 16 tys. rodziców z województwa łódzkiego i to nie tylko ojców.Nawet 70 tys. dzieci rocznie może mieć w Polsce zasądzane alimenty. W województwie łódzkim jest ich kilka tysięcy, tymczasem rejestry dłużników są pełne danych rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci. W województwie łódzkim alimentów nie płaci przynajmniej 15.887 rodziców. Tylu trafiło do bazy dłużników Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni, natomiast w tym gronie jest 1055 matek. W sumie rodzice z naszego województwa mają do oddania 684 mln zł.Czytaj dalej Archiwum
Już niemal 13 mld złotych wynoszą zaległe alimenty, które rodzice z całego kraju są winni dzieciom. W tym gronie jest niemal 16 tys. rodziców z województwa łódzkiego i to nie tylko ojców.

Nawet 70 tys. dzieci rocznie może mieć w Polsce zasądzane alimenty. W województwie łódzkim jest ich kilka tysięcy, tymczasem rejestry dłużników są pełne danych rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci.

Alimenciary z województwa łódzkiego

W województwie łódzkim alimentów nie płaci przynajmniej 15.887 rodziców. Tylu trafiło do bazy dłużników Biura Informacji Gospodarczej ERIF. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni, natomiast w tym gronie jest 1055 matek. W sumie rodzice z naszego województwa mają do oddania 684 mln zł. Przeciętny rodzic z województwa łódzkiego jest winny dzieciom niewiele ponad 43 tys. zł.

- Najwięcej dłużników alimentacyjnych jest w grupie wiekowej 45-54 lata - informuje Aleksandra Wilczak-Grzesik z ERIF. -Najliczniejsza grupa zadłużonych „alimenciarzy” mieszka na Śląsku – blisko 34,2 tys. osób. Łączna wartość niezapłaconych tam zobowiązań to prawie 1,5 mld zł. W niepłaceniu alimentów prym wiodą mężczyźni. Jak wynika z naszych danych, jedynie nieco ponad 6 proc. kobiet nie wywiązuje się z alimentacyjnych zobowiązań. Niestety, wielu rodziców wszelkimi sposobami unika płacenia alimentów.

Fundusz zamiast rodzica

Jeśli osoba, której przyznano alimenty nie otrzymuje należnych świadczeń, ma prawo zwrócić się do komornika o egzekucję długu. Dodatkowo - o ile nie przekracza kryterium dochodowego - może ubiegać się również o pieniądze z funduszu alimentacyjnego składając wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Z funduszu alimentacyjnego można otrzymać maksymalnie 500 zł miesięcznie. Kryterium dochodowe wynosi 900 zł netto na każdego członka rodziny.

- Zdecydowana większość przypadków niesumiennych „alimenciarzy”, które znajdują się w bazie ERIF jest wpisywana przez gminy - mówi Aleksandra Wilczak-Grzesik. - Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje również możliwość indywidualnego wpisania ich do bazy dłużników przez każdą osobę prywatną, która posiada prawomocny wyrok sądu. Od czerwca do końca września znosimy opłatę za dodanie wpisu o dłużniku alimentacyjnym i dodatkowo - również bezpłatnie - powiadomimy dopisanych dłużników o dokonanym wpisie.

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Ekspertka dodaje, że wpisanie niesumiennych alimenciarzy do bazy ERIF skutecznie blokuje m.in. zaciągnięcie kredytu, otrzymanie pożyczki czy nawet skorzystanie z usług telefonii cyfrowej i platform multimedialnych. Może być także bodźcem motywującym do regulacji zobowiązań, a co za tym idzie – podniesienia komfortu życia dziecka.

Tymczasem - jak wyliczyło Centrum im. Adama Smitha - koszt wychowania dziecka w Polsce to ok. ćwierć miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki