Ponosisz te wydatki? Zbieraj dokumenty. Kto będzie mógł odliczyć wydatki na leczenie i rehabilitację

Patrycja Wacławska
Przez cały rok powinieneś kompletować dokumenty, które potwierdzają wydatki poniesione na leczenie i rehabilitację
Przez cały rok powinieneś kompletować dokumenty, które potwierdzają wydatki poniesione na leczenie i rehabilitację 123RF
Osoby ponoszące wydatki na leczenie i rehabilitację mogą skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Ulgę odlicza się w zeznaniu podatkowym, które składamy po zakończeniu roku. I choć do składania PIT za 2018 rok pozostało jeszcze sporo czasu, już teraz powinniśmy pamiętać o gromadzeniu dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków, które będziemy chcieli odliczyć.

Od ostatniego rozliczenia w przepisach o uldze wprowadzono kilka zmian korzystnych dla podatników. Z ulgi mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Ulga pozwala na odliczenie od dochodu części wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Zgodnie z przepisami, wydatki uprawniające do odliczeń dzielą się na nielimitowane (odliczeniu podlega cała wydana kwota) i limitowane (kwotę przysługującego odliczenia ustala się z uwzględnieniem „górnego” lub „dolnego” limitu).

Jak potwierdzić niepełnosprawność
Przepisy podatkowe precyzują, że fakt niepełnosprawności, która jest podstawą do skorzystania z ulgi, powinien być poświadczony stosownym dokumentem. Jest nim: orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności; decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną; orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów; orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Jako osobę niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidzkiej traktuje się osobę, w stosunku do której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności. Jako osobę niepełnosprawną zaliczoną do II grupy inwalidzkiej zaś osobę, w stosunku do której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Ulga dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Wyjaśnijmy też, że zgodnie z przepisami osobą niepełnosprawną pozostającą na utrzymaniu podatnika jest osoba niepełnosprawna, której roczne dochody nie przekraczają kwoty 10.080 zł (jeszcze przy poprzednim rozliczeniu limit był niższy i wynosił 9.120 zł). Do dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu nie wliczają się alimenty na dzieci.

Po spełnieniu warunków określonych przepisami z ulgi rehabilitacyjnej może więc skorzystać opiekun, czyli podatnik, dla którego osoba pozostająca na utrzymaniu jest: współmałżonkiem, dzieckiem własnym, dzieckiem przysposobionym, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem lub synową.

Istotna odliczenia
Odliczenia można dokonać od dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej albo od przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wydatki nielimitowane
Do grupy wydatków nielimitowanych, których poniesienie uprawnia do skorzystania z ulgi należą m.in. wydatki poniesione na: adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełno-#sprawności; przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności; zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego; odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym; odpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne; opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa; opłacenie tłumacza języka migowego.

Wydatki limitowane
Do wydatków limitowanych zalicza się te poniesione na:
– opłacenie przewodników osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł;

– utrzymanie przez osoby niepełnosprawne psa asystującego (czyli odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa, np. psa przewodnika) - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł (do poprzedniego rozliczenia możliwość ta dotyczyła tylko osób niewidomych i niedowidzących zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa);

– używanie samochodu osobowego stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej - maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi 2.280 zł (do poprzedniego rozliczenia możliwość ta dotyczyła tylko osób zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa i podatników mających na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, a samochód musiał być używany na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi);

– leki, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować je stale lub czasowo - odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Tych wydatków#nie odliczysz w ramach podatkowej ulgi rehabilitacyjnej

Powinniśmy pamiętać, że odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie podlegają wydatki, które w całości zostały sfinansowane ze środków:
– zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
– zakładowego funduszu aktywności,
– Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
– Narodowego Funduszu Zdrowia,
– zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Odliczeniu nie podlegają też wydatki, które w całości zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie niż wymienione powyżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie