Poradnia psychodermatologiczna: choroby skóry leczą przez...

  Poradnia psychodermatologiczna: choroby skóry leczą przez psychikę

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi powstał pierwszy w Europie zakład psychodermatologii. Lekarze zaczęli leczyć nie tylko skórę, ale także psychikę pacjenta. Zdaniem twórców zakładu, wiele chorób skóry związanych jest ze stresem, który towarzyszy nam w życiu na co dzień i dlatego pacjenta trzeba leczyć kompleksowo.
  Twórcą poradni psychodermatologicznej jest prof. Anna Zalewska-Janowska.

  Twórcą poradni psychodermatologicznej jest prof. Anna Zalewska-Janowska. ©Dziennik Łódzki

  Oczkiem w głowie zakładu jest poradnia psychodermatologiczna, która powstała w Instytucie Stomatologicznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Poradnia w zeszłym roku dostała kontrakt od Narodowego Funduszu Zdrowia. Zainteresowanie pacjentów przeszło oczekiwania lekarzy.

  - W poradni leczymy pacjentów zgodnie z modelem psychospołecznym. Po pierwsze, diagnozujemy choroby skórne, jak w każdej poradni dermatologicznej. Omawiamy też z pacjentem jego sytuację emocjonalną. Nauka dowiodła, że za zaostrzenie chorób skóry wielokrotnie odpowiada właśnie stres. Dużo rozmawiamy z pacjentami o tym, jak ten stres wyeliminować . Najważniejsze jest leczenie farmakologiczne, ale bardzo ważny jest również kontekst psychiczny - mówi prof. Anna Zalewska-Janowska, lekarz dermatolog i twórca zakładu psychodermatologii w Łodzi.

  W modelu leczenia przyjętym przez łódzkich lekarzy bardzo ważny jest też kontekst społeczny. To trzeci filar terapii.

  - Z badań wynika, że do zaleceń lekarza stosuje się tylko jedna trzecia pacjentów. Pozostali albo w ogóle nie wykupują leków, ale kupują tylko część z powodu np. wysokiej ceny. Rozmawiamy z pacjentem o jego sytuacji społecznej i możliwościach finansowych i staramy się dobrać leczenie, które będzie dla niego osiągalne, również finansowo - mówi prof. Zalewska.

  Poradnia psychodermatologiczna ma duże sukcesy w leczeniu przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, za zaostrzenie których odpowiada stres.

  - Mimo że są to choroby nieuleczalne, można je zaleczyć. Bardzo dużą rolę odgrywa psychika pacjenta - uważa prof. Zalewska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapalenie skóry

  krystian1234 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  Dość ciekawa metoda leczenia,zobaczymy jakie będą efekty.Więcej informacji o tych chorobie można zobaczyć tutaj : http://chorobyskory.eu/zapalenie-skory-opis/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poradnia psychodeliczna za pieniadze pdatnikow wyleczy wszystko

  Kasa Misiu! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 26

  lysine, raka, nocne moczenie, gruzlice, bioprady, magnetyzm mozgowy, robacznie umyslu ..

  Polska krajem idealnym dla hochsztaplerow w bialych kolnierzykach

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo