PORADNIK: Co można sfinansować z funduszu socjalnego? Jakie wydatki może finansować z funduszu socjalnego? 24.02.2021

Dorota Domienik
- Podstawowym kryterium przyznawania świadczeń socjalnych jest sytuacja materialna pracownika - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny, dyrektor działu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers
- Podstawowym kryterium przyznawania świadczeń socjalnych jest sytuacja materialna pracownika - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny, dyrektor działu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers Archiwum
Udostępnij:
PPORADNIK: Co można sfinansować z funduszu socjalnego? Jakie wydatki może finansować z funduszu socjalnego? Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Nie wszystkie wydatki można jednak sfinansować z jego środków.

PORADNIK: Co można sfinansować z funduszu socjalnego? Jakie wydatki może finansować z funduszu socjalnego?

Kiedy w firmie nie ma związków zawodowych, katalog świadczeń socjalnych ustala się ze wszystkimi pracownikami przedsiębiorstwa lub z ich wybranymi przedstawicielami. Ustalony w ten sposób zakres świadczeń, powinien być zapisany w wewnętrznym regulaminie funduszu.

Kryterium dochodowe

Świadczenia z ZFŚS nie mogą być przez pracodawcę rozporządzane w dowolny sposób, ponieważ ściśle reguluje to ustawa. Pracodawca, który przyznaje środki z funduszu socjalnego, zawsze powinien brać pod uwagę kryterium dochodowe (socjalne) pracownika, zależne od jego sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej.

− Pracodawca nie może w sytuacji przyznawania świadczeń kierować się stażem pracy zatrudnionego, czy też efektami jego pracy. Istotne w tej sprawie jest stanowisko Sądu Najwyższego, zgodnie z którym kryterium socjalne dotyczy przyznawania ulgowych świadczeń i usług - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny, dyrektor działu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers.

Podział środków bywa często kłopotliwy dla pracodawców. Zdarza się, że wydają oni pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem ZFŚS lub błędnie określają potrzeby socjalne swoich pracowników.

− Przyznając pomoc z funduszu socjalnego, warto dokonać wcześniejszej analizy struktury personelu, wieku pracowników, wysokości wynagrodzeń oraz liczbę i wiek dzieci osób, które są uprawnione do otrzymania pomocy z firmowego funduszu - mówi Dorota Strzelec, psycholog pracy, konsultantka zarządzania kadrami w TGC Corporate Lawyers

Wakacje pod gruszą na koszt pracodawcy

Jednym z najpopularniejszych benefitów opłacanych ze środków funduszu socjalnego jest dofinansowanie do wypoczynku pracownika - pozwala uzyskać dopłatę do wypoczynków krajowych i zagranicznych, również takich, które pracownik organizuje we własnym zakresie. O dopłaty można się starać raz w roku i dotyczą one urlopu, który trwa 14 dni kalendarzowych. Kryterium przyznania dofinansowania jest wysokość dochodów osób, które wraz z pracownikiem prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Świadczenie jest zwolnione ze składek ZUS, ale podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT).

O dofinansowanie do swojego wypoczynku i każdego swojego dziecka mogą się starać pracownicy, których dzieci nie ukończyły 18 lat. Także w sytuacji, gdy dofinansowanie na ten sam cel uzyskał już współmałżonek. To świadczenie jest zwolnione ze składek ZUS, PIT także nie obowiązuje.

Także w przypadku pomocy w formie rzeczowej (np. paczki świąteczne dla dzieci pracowników) kryterium przyznawania świadczenia jest sytuacja materialna. Dlatego pracodawca powinien dostosować wartość paczek do wysokości wynagrodzeń pracowników, podobnie jak ma to miejsce przy dofinansowaniu wypoczynku. Jeżeli wartość paczki nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 380 zł, nie podlega podatkowi od osób fizycznych.

Zgodnie z ustawą o ZFŚS środki z funduszu mogą być również przeznaczone na pożyczki dla celów mieszkaniowych, jednak na warunkach określonych umową. W rozumieniu przepisów obejmują one m.in. uzupełnienie wkładu budowlanego, pokrycie kosztów wykupu lokalu na własność, uzupełnienie wkładu własnego na budowę domu, mieszkania czy remontów i modernizacji. Kwotę pożyczki na cele mieszkaniowe oraz jej oprocentowanie co roku ustala pracodawca w zależności od środków, którymi dysponuje fundusz.

Z funduszu socjalnego można ponadto opłacić działalność kulturalno-oświatową oraz sportowo-rekreacyjną, np. w formie dopłat do ceny biletów do kina, teatru, na koncert lub inne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Podobnie jest z zajęciami sportowymi, basenem czy siłownią.

Dużym powodzeniem wśród polskich pracodawców cieszą się bony towarowe, talony, kupony itp., które upoważniają do wymiany na towary i usługi. Przyznając bony, pracodawca powinien wziąć pod uwagę sytuację życiową, materialną i rodzinną zatrudnionych. Kwoty, na którą opiewają bony, muszą być zróżnicowane.

− W myśl artykułu 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za bony, talony czy inne znaki trzeba zapłacić podatek - dodaje Agnieszka Janowska z TGC Corporate Lawyers.

Z funduszu socjalnego pracodawcy można opłacić wyjazdy i imprezy integracyjne, jeśli mają charakter wypoczynkowy, rekreacyjno-sportowy lub kulturalno-oświatowy. Dofinansowanie dla poszczególnych pracowników zróżnicowane powinno być ze względu na ich sytuację materialną, rodzinną, życiową.

Z funduszu socjalnego pracodawca może również pokryć koszty bezzwrotnych zapomóg w formie finansowej lub rzeczowej. O taką pomoc mogą starać się pracownicy, którzy z powodu wypadków losowych (np. pożar mieszkania) znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

- Przykładami niewłaściwego dysponowania funduszami jest m.in. finansowanie szkoleń czy też innych form edukowania pracowników, opieka medyczna, ubezpieczenia oraz dopłaty do przejazdów i dojazdów do pracy - dodaje Dorota Strzelec. − Do działalności socjalnej nie możemy również zakwalifikować finansowania upominków i prezentów dla pracowników oraz dopłat do żywienia zbiorowego (stołówka). Te świadczenia pracodawca musi finansować ze środków obrotowych - kończy ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fernando henrietta
Szukasz firmy renomowanych i akredytowanych prywatnej pożyczki, który daje pożyczki okazja czas życia. Zapewniamy wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i łatwy sposób, możesz zostały odrzucone przez banki i inne instytucje finansowe? Napisz do nas dzisiaj: ([email protected]) teraz ubiegać się o pożyczkę.
j
jaaa
nie mam dzieci nie otrzymuje z funduszu nic a inni dyrektorzy wysylaja dzieci na wczasy za granice za miedzy innymi moje pieniadze. jestem poszkodowany i oszukany tylko dlatego bo nie mam dzieci!!
c
ciekawy
W tresci jest napisane że pracodawca nie może przeznaczyć środków z ZFSS na "dopłaty do przejazdów i dojazdów dopracy", a czy moze sfinansować dojazd do ośrodka rekreacyjnego, siłowni ? Inna sprawa jak to zweryfikuje.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie