Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WAŻNE! PIT 36 i 37 w 2021 r. Ostatnie dni na rozliczenie PIT! Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT? Kto może skorzystać z e-PIT-u? 29.04.2021

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Podatek musi uregulować każda osoba osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu. W minionym roku było to już ponad 20 milionów osób, z czego większość, bo prawie 15 milionów, postanowiła zmniejszyć o 1 procent wysokość podatku przekazywanego na rzecz budżetu państwa. W ten sposób jedna setna podatku trafiła na konto wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego (OPP)
Podatek musi uregulować każda osoba osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu. W minionym roku było to już ponad 20 milionów osób, z czego większość, bo prawie 15 milionów, postanowiła zmniejszyć o 1 procent wysokość podatku przekazywanego na rzecz budżetu państwa. W ten sposób jedna setna podatku trafiła na konto wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego (OPP) fot. 123rf
WAŻNE! PIT 36 i 37 w 2021 r. Ostatnie dni na rozliczenie PIT! Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT? Kto może skorzystać z e-PIT-u? Co roku miliony Polaków odprowadzają podatek od swoich dochodów, rozliczając się z fiskusem w formularzu PIT. Obecnie większość z nas nie rozlicza się z fiskusem na papierowym formularzu, lecz w internecie, przed ekranem komputera.

WAŻNE! PIT 36 i 37 w 2021 r. Ostatnie dni na rozliczenie PIT! Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT? Kto może skorzystać z e-PIT-u?

Co roku miliony Polaków odprowadzają podatek od swoich dochodów, rozliczając się z fiskusem w formularzu PIT. W tym roku PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, rozliczamy do 30 kwietnia. Obecnie większość z nas nie rozlicza się z fiskusem na papierowym formularzu, lecz w internecie, przed ekranem komputera.

Najbardziej popularny sposób tego rozliczenia odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę Twój e-PIT. Do wysyłki dochodzi niemal automatycznie, a podatnik musi jedynie uzupełnić podstawowe dane na swój temat.

Przed ekranem komputera

W tym roku będzie można skorzystać z takich samych rozwiązań jak w poprzednich latach. Sposób rozliczenia będzie uzależniony od wybranej formy doręczenia zeznania do urzędu skarbowego. Podatnik może skorzystać z kilku opcji:

  • Doręczyć wypełniony formularz, stawiając się osobiście w odpowiednim urzędzie,
  • Formularz może być również wysłany listem poleconym na adres urzędu,
  • Obecnie większość z nas nie rozlicza się jednak z fiskusem na papierowym formularzu, lecz w internecie, przed ekranem komputera. Najbardziej popularny sposób tego rozliczenia odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę Twój e-PIT. Do wysyłki dochodzi niemal automatycznie, a podatnik musi jedynie uzupełnić podstawowe dane na swój temat.

Jak to uczynić? W serwisie podatki.gov.pl należy wybrać zakładkę Twój e-PIT. Aby się zalogować, należy podać PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od naszego pracodawcy), kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

PIT-37 to najpopularniejszy formularz, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych. W tym celu niezbędne jest także uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 może służyć zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem czy dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Jak przekazać 1 procent?

Jeśli rozliczamy się po raz pierwszy i chcemy przekazać na cele dobroczynne swój 1 procent podatku, wybierzmy z listy numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1 procent, wskażmy cel szczegółowy (jeśli chcemy) i zaznaczmy zgodę (opcjonalnie) na przekazanie OPP informacji o 1 procencie podatku. Reszta dokona się automatycznie.

Jeśli chcemy zmienić OPP, wybierzmy opcję „Zmieniam organizację”, a następnie wybierzmy z wykazu organizacji numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1 procent podatku i zatwierdźmy tę zmianę.

Jeśli chcemy zmienić tylko i wyłącznie cel szczegółowy, nie zmieniając samej OPP, wybierzmy opcję „Zmieniam organizację” nie zmieniając numeru KRS, następnie edytujmy informację o celu szczegółowym i zatwierdźmy tę zmianę.

Zobacz również

Właściciele kantorów w olbrzymich kłopotach przez koronawirusa

Rząd znosi obostrzenia w województwie łódzkim

OMaturzyści odbierają w piątek (30 kwietnia) świadectwa ukończenia ostatniej klasy

Łódź: zgrzyta między koalicjantami w Radzie Miejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki