Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PORADNIK: Pracodawca musi zapewnić komfort podróży pracownikowi. Podróż służbowa, kto za nią zapłaci? 24.01.2021

Dorota Domienik
123rf
PORADNIK: Pracodawca musi zapewnić komfort podróży pracownikowi. Podróż służbowa, kto za nią zapłaci? Za podróż służbową, pracownikowi przysługuje dieta oraz zwrot poniesionych kosztów. Może też poprosić szefa o zaliczkę.

PORADNIK: Pracodawca musi zapewnić komfort podróży pracownikowi. Podróż służbowa, kto za nią zapłaci?

Dobre przygotowanie podróży służbowej wymaga szczegółowego planu, rozbudowanej bazy kontaktów hoteli i przewoźników, uzyskania odpowiednich dokumentów oraz wiedzy na temat aktualnie obowiązujących cen.

To zadanie bardzo czasochłonne, dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej zatrudniają do tego celu firmy zewnętrzne.

- Planując służbowy wyjazd firma powinna pamiętać, że dobra organizacja przekłada się na efektywność - mówi Arkadiusz Gasperczyk, specjalista HR ING Życie. - Pracownik, który nie musi martwić się o to, jak dojedzie z lotniska do hotelu lub czy zdąży na spotkanie biznesowe, może w pełni skoncentrować się na celach podróży, zadaniach do wykonania oraz interesach przedsiębiorstwa.

Podczas podróży służbowych istotnym elementem jest także wsparcie w razie niespodziewanych sytuacji.

- Assistance obejmuje między innymi dostęp do całodobowej informacji - mówi Sonia Kostyszyn, Manager Działu Operacyjnego, Inter Partner Assistance Polska SA. - Klienci wyjeżdżający służbowo, oczekują informacji o opóźnieniach lotów, wskazania dostępnych połączeń lotniczych, czy rezerwacji stolików w restauracji. Potrzebują również pomocy, gdy linie lotnicze zagubią ich bagaż lub gdy chcą znaleźć najbliższy, otwarty w nocy sklep spożywczy. Specjalista assistance jest gotów do udzielenia takiego wsparcia niemal 24 godziny na dobę.

Podróż służbowa wiąże się z koniecznością udokumentowania i rozliczenia kosztów takiego wyjazdu. Zgodnie z kodeksem pracy, jeśli pracodawca zleca pracownikowi wykonanie zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, powinien zwrócić mu koszty związane z podróżą. Wysokość oraz warunki ustalania należności z tytułu podróży służbowej odbywanej na obszarze kraju określone zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.).

Postanowienia te dotyczą pracodawców sfery budżetowej oraz pozostałych firm, które nie uregulowały zasad odbywania i rozliczania podróży służbowych w przepisach wewnętrznych. Wyjazd służbowy poprzedza wydanie przez pracodawcę polecenia. Na piśmie muszą się pojawić dane pracownika, cel podróży, miejsce wyjazdu, miejsce docelowe, czas podróży służbowej oraz środki lokomocji.

Prawo pracy zabrania wysyłania w podróż służbową kobiet w ciąży oraz rodziców wychowujących dzieci do lat 4 - bez uzyskania ich zgody.

Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, czy innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży.

Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej dla pozostałej grupy pracowników określa się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę. Dokumenty mogą także ustalać wysokość diety, przy czym nie może być ona niższa niż 23 zł. Jeśli oddelegowany pracownik zwróci się z prośbą o zaliczkę na niezbędne koszty podróży, pracodawca powinien mu ją przyznać. Rozliczenie kosztów podróży przez pracownika powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. Dotyczy to także przedłożenia odpowiedniej dokumentacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki