Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PORADNIK: Zabezpiecz dom przed pożarem. Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Co zrobić y dom nie spłonął? 24.02.2021

Dorota Domienik
Dziennik Łódzki / archiwum
PORADNIK: Zabezpiecz dom przed pożarem. Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Co zrobić y dom nie spłonął? Telewizor, grzejnik elektryczny, czy lokówka mogą doprowadzić do pożaru. Przemysław Knura, specjalista z firmy D+H, radzi jak zapobiec i poradzić sobie z pożarem.

PORADNIK: Zabezpiecz dom przed pożarem. Jak zabezpieczyć dom przed pożarem? Co zrobić y dom nie spłonął?

Jedną z najczęstszych przyczyn pożaru jest zwarcie w urządzeniach elektrycznych. Przed podłączeniem urządzeń do zasilania przyjrzyj się im uważnie, poszukaj widocznych uszkodzeń, a po włączeniu obserwuj przez kilka minut.

Bez nadzoru nie należy pozostawiać nawet naszego starego, z pozoru sprawdzonego sprzętu. Zawsze używaj urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Sprzętu nie może mieć kontaktu z wodą, a w pobliżu miejsca, gdzie stoją tego typu urządzenia, nie mogą znajdować się żadne materiały łatwopalne.

W niektórych przypadkach zwarcie nie prowadzi do szybkiego zajęcia się płomieniami całego przedmiotu, lecz następuje powolne spalanie poszczególnych jego elementów, któremu towarzyszy specyficzny zapach oraz duszący dym. Gdy zauważymy, że podczas korzystania z naszego sprzętu występuje chociaż jeden z tych czynników, należy jak najszybciej przystąpić do akcji gaśniczej.

Pożar i co dalej?

Pierwszą czynnością, którą musimy podjąć jest wezwanie straży pożarnej oraz odłączenie przedmiotu od źródła prądu. Jeżeli z powodu dużych płomieni lub dymu nie jest to możliwe, należy wyłączyć bezpieczniki w całym domu. W przypadku, gdy nie pozbawimy urządzenia zasilania, może dojść do jego wybuchu oraz szybszego rozprzestrzenienia się ognia.

Spróbuj stłumić płomienie. Pod żadnym pozorem nie gaś przedmiotu za pomocą wody lub piany gaśniczej, zwłaszcza, gdy nie udało się go pozbawić źródła prądu. Może to spowodować porażenie osoby podejmującej akcję ratunkową, a także doprowadzić do zwiększenia się zwarcia w urządzeniu. Właściwym sposobem jest wykorzystanie gaśnicy proszkowej ABC, która jest specjalnie przystosowana do tego typu działań.

Podczas akcji nie otwieraj w pomieszczeniu okien ani drzwi - nagły dopływ powietrza może przyśpieszyć rozprzestrzenianie się płomieni. Pomieszczenie można przewietrzyć dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że pożar został ugaszony. Dla pewności po skończonej akcji poczekajmy jeszcze na opinię straży pożarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki