1/9
Burza jest zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą...
fot. 123rf.com

Porażenie piorunem - co się dzieje z naszym ciałem?

Burza jest zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Uderzają one w ziemię z tak dużą siłą, że rozrywają pnie drzew, mury i uszkadzają instalacje elektroniczne. Porażenie człowieka może skończyć się nawet śmiercią. Przy czym jeszcze do niedawna takie wypadki zdarzały się incydentalnie. Jednakże ignorowanie ostrzeżeń meteorologicznych wydawanych m.in. przez TOPR, a także zwiastunów pogodowych, sprawia, że ofiar śmiertelnych rażenia piorunem jest coraz więcej.

Konsekwencje tego typu wypadków uzależnione są przede wszystkim od mechanizmu rażenia piorunem. Wyróżnia się cztery mechanizmy:
- Bezpośrednie uderzenie w ciało.
- Wyładowanie iskrowe, które skutkuje przejściem prądu po powierzchni ciała.
- Napięcie krokowe, które jest następstwem uderzenia pioruna w ziemię w pobliżu danej osoby.
- Fala uderzeniowa, która pojawia się na skutek rozprężenia się powietrza atmosferycznego.

2/9
Jedną z częstych konsekwencją porażenia piorunem (zarówno...
fot. pixabay.com

Oparzenia

Jedną z częstych konsekwencją porażenia piorunem (zarówno bezpośredniego, jak i pośredniego) są oparzenia, które zaliczane są do grupy tzw. szczególnych oparzeń. Według danych występują one zaledwie ⅓ osób rażonych. Co ważne, większość tego typu oparzeń dotyczy wyłącznie skóry, ubrań lub obuwia. Z reguły są one powierzchowne i mogą przyjmować postać wzorzystych wykwitów na skórze (np. figur pionowych czy tzw. znamion
Lichtenberga).

Niemniej jednak głębokie oparzenia po rażeniu piorunem mogą pojawić się na skutek styczności z metalem! Z tego powodu podczas burzy (jeśli nie możemy znaleźć schronienia) należy unikać dotykania metalowych rzeczy — barierek, łańcuchów czy poręczy. Ponadto, jeśli mamy plecak z metalowym stelażem należy go porzucić.

3/9
Następstwem nie tyle nawet porażenia piorunem, ile...
fot. pixabay.com

Uraz błony bębenkowej

Następstwem nie tyle nawet porażenia piorunem, ile przebywania nieopodal miejsca, w którym nastąpiło to wyładowanie elektryczne, może być upośledzenie słuchu, w tym uraz błony bębenkowej. Poziom natężenia dźwięku przy burzy wynosi ok. 130-150 db. Dla porównania eksplozja bomby generuje hałas na poziomie 160 dB, a start myśliwca - 190 dB. Uszkodzenie błony bębenkowej skutkuje intensywnym bólem, natychmiastowym pogorszeniem słuchu, występowaniem szumów usznych i zawrotami głowy.

4/9
Skutkiem porażenia piorunem często jest odrzucenie ciała...
fot. pixabay.com

Złamania kości

Skutkiem porażenia piorunem często jest odrzucenie ciała kilka metrów od miejsca, w którym dany człowiek się znajdował. Związane jest to z gwałtownym skurczem mięśni. Bezpośrednim następstwem takiego odrzucenia mogą być liczne złamania kości - w tym najczęściej w obrębie kręgosłupa i kończyn.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Wielkanoc w szkole i przedszkolu ZOBACZ ZDJĘCIA

NOWE
Wielkanoc w szkole i przedszkolu ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz również

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA