Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Juliusza Heinzla w Urzędzie Miasta Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Małej Sali Narad Urzędu Miasta Łodzi zawisł na ścianie portret Juliusza Józefa Heinzla podarowany miastu przez Lorenza Warda, praprawnuka jednego z największych łódzkich przemysłowców. Obraz będzie eksponowany w pałacu przy ulicy Piotrkowskiej 104 - zgodnie z życzeniem darczyńcy.

Portret Juliusza Heinzla, powstał na przełomie XIX i XX wieku, niestety nie znamy jego autora.

Pałac przy ulicy Piotrkowskiej 104 był pierwszą siedziba Juliusza Heinzla. Na froncie możemy podziwiać alegoryczną rzeźbę przedstawiającą trzy kobiety, uosabiające przemysł, handel i wolność. Za pałacem mieściła się fabryka. Dzisiaj w tych budynkach funkcjonują Urząd Miasta Łodzi i Urząd Wojewódzki.

Heinzel nie przepadał za hałaśliwym centrum miasta, dlatego pod koniec lat 80. XIX wieku zbudował kolejny pałac, tym razem na Radogoszczu. Przy okazałym pałacu założył nie mniej wspaniały park. Cała posiadłość kosztowała łącznie 600 tysięcy rubli. Od imienia właściciela do dzisiaj okolica nazywana jest Julianowem. Na początku II wojny światowej w pałacu ulokowano sztab Armii "Łódź", co okazało się fatalną decyzją strategiczną. Budynek został zbombardowany przez Niemców we wrześniu 1939 roku i już nigdy nie byłodbudowany. Jedyne, co po nim pozostało, to wielka łąka. Kolejny, trzeci, pałac Heinzlów stanął w Łagiewnikach, nad stawem na rzece Łagiewniczance, niedaleko klasztoru i kapliczek.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki