Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poruszająca nowa wystawa w radogoskim muzeum w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Po remoncie otwiera się Oddział Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Na 18 lutego zaplanowano wernisaż nowej stałej wystawy multimedialnej.

Wystawa „Zabrał ich ogień. Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” to w założeniu nowoczesna ekspozycja, której zadaniem jest przywrócenie historycznej pamięci o Rozszerzonym Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu i tragedii jaka w nim się wydarzyła - o spaleniu więzienia wraz z przebywającymi w nim ludźmi z 17 na 18 stycznia 1945 roku, wówczas w pożarze zginęło około 1500 osób. - Otwieramy na razie pierwszą część naszej stałej wystawy, mam nadzieję, że do końca roku uda się przygotować część drugą - wyjaśnia Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Na wystawie znajdą się m.in. niepokazywane do tej pory eksponaty, multimedia, a także model łódzkiego tramwaju Lilpop II w skali 1:1. Całość zostanie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Koncepcja wystawy zakłada symboliczny podział na pięć fragmentów. Część wprowadzająca dotyczyć będzie sytuacji w okupowanym Kraju Warty - oś wystawy zostanie urządzona w formie ulicy z czasów wojny. Następna zaprezentuje przedwojenną historię miejsca oraz utworzenie hitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego. Inna przedstawi warunki życia w więzieniu, jego organizację. Następna skoncentruje się na ukazaniu sylwetek ofiar i oprawców - wybranych przedstawicieli administracji więziennej. Ostatnia ukaże masakrę więźniów, która rozegrała się w przeddzień wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi. Zrekonstruowane wydarzenia mają być podane w chłodny, reporterski, uwzględniający jak najwięcej szczegółów sposób.

- Punktem kulminacyjnym wystawy będzie projekcja filmu nakręconego tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren więzienia, który ukazuje pogorzelisko radogoskie - dodaje Katarzyna Czekaj-Kotynia, kierownik oddziału Muzeum na Radogoszczu. - Ze względu na wyjątkowo drastyczne zdjęcia, będzie on udostępniony osobom powyżej 18. roku życia. Nasza ekspozycja to zwieńczenie trzech lat pracy na jej koncepcją, projektem i aranżacją. Postawiliśmy na autentyczność i wiele rekwizytów, by zwiedzający mogli jak najmocniej doświadczyć okupacyjnej rzeczywistości.

Zwieńczeniem ekspozycji ma być część memorialna, prezentująca fotografie ofiar. Zaplanowano również stanowiska, na których będzie można odsłuchać nagrań z relacjami dotyczącymi historii radogoskiego więzienia oraz wspomnieniami więźniów. Dla zwiedzających dostępny będzie audio-przewodnik (w kilku wersjach językowych).

Otwarcie nowej stałej wystawy w Oddziale Martyrologii Radogoszcz (ul. Zgierska 147) rozpocznie się 18 lutego o godz. 18. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Radogoska Noc Pamięci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki