Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł chce uregulować prowizje przy sprzedaży domów i mieszkań, pośrednicy protestują i nie chcą żadnych zmian

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej chce ustalić górne granice prowizji, jakie pobierają pośrednicy nieruchomości przy sprzedaży domów i mieszkań. Uważa, że obecne są często zbyt wysokie. Pośrednicy twierdzą, że pomysł jest sprzeczny m.in. z ideą swobody prowadzenia działalności gospodarczej.Poseł napisał interpelację, którą skierował do ministra rozwoju, pracy i technologii. Zdecydował się na taki krok, gdyż do jego biura trafiają osoby, które skarżą się właśnie na wysokość prowizji. Czytaj dalej...
Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej chce ustalić górne granice prowizji, jakie pobierają pośrednicy nieruchomości przy sprzedaży domów i mieszkań. Uważa, że obecne są często zbyt wysokie. Pośrednicy twierdzą, że pomysł jest sprzeczny m.in. z ideą swobody prowadzenia działalności gospodarczej.Poseł napisał interpelację, którą skierował do ministra rozwoju, pracy i technologii. Zdecydował się na taki krok, gdyż do jego biura trafiają osoby, które skarżą się właśnie na wysokość prowizji. Czytaj dalej... Grzegorz Gałasiński
Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej chce ustalić górne granice prowizji, jakie pobierają pośrednicy nieruchomości przy sprzedaży domów i mieszkań. Uważa, że obecne są często zbyt wysokie. Pośrednicy twierdzą, że pomysł jest sprzeczny m.in. z ideą swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Poseł napisał interpelację, którą skierował do ministra rozwoju, pracy i technologii. Zdecydował się na taki krok, gdyż do jego biura trafiają osoby, które skarżą się właśnie na wysokość prowizji.

- Sięgają one w niektórych przypadkach (chodzi o sprzedających) nawet blisko 4 proc. wartości nieruchomości, a w przypadku kupujących prowizja, która wynosi ok. 3 proc. wartości nieruchomości, nie należy do rzadkości - napisał poseł. - Prowizję tę biorą zarówno od jednej, jak i od drugiej strony transakcji. Wysokość prowizji pośrednika niejednokrotnie, co należy podkreślić, i to mocno, przekracza całą opłatę notarialną (opłatę sądową, 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie notariusza, podatek VAT).

Notariusz ryzykuje bardziej

Paweł Poncyliusz zauważa także, że wiedza i ryzyko notariusza są większe niż pośrednika nieruchomości, a wynagrodzenie notariusza jest dość skromne. Jego zdaniem wysoka prowizja pośredników winduje ceny nieruchomości. Poseł przypomina też, że kilkanaście lat temu wynagrodzenia notariuszy były również bardzo wysokie, ale zostało to uregulowane .

- Czy i jak ministerstwo w imię realizacji idei państwa prawnego i sprawiedliwego zamierza rozwiązać problem stanowczo wygórowanych prowizji pośredników w obrocie nieruchomościami, dotyczących kupna lub sprzedaży nieruchomości, w tym mieszkań - dopytuje poseł.

Pośrednicy: sprzeczne z ideą swobody

Odpowiedzi jeszcze nie ma, ale na interpelację zareagowali pośrednicy nieruchomości, którzy sprzeciwiają się pomysłom uregulowania opłat i podkreślają, że nie zawsze ich praca jest wynagradzana.

- Pomysł uregulowania wynagrodzenia pośredników jest sprzeczny m.in. z ideą swobody prowadzenia działalności gospodarczej - zaznacza Tomasz Błeszyński, łódzki pośrednik nieruchomości. - Wysokość wynagrodzenia jest każdorazowo uzgadniana z klientem i to przed zawarciem umowy o pośrednictwo. W niej jest wszystko dokładnie opisane i wyjaśnione. Klient dobrze wie, co dla niego zrobi pośrednik, ile i kiedy będzie płacić za usługę.

Nie zawsze się zarabia

Błeszyński zwraca uwagę, że rosnące koszty działalności obciążają także pośredników i podkreśla, że kwota pobranego wynagrodzenia nie jest w praktyce w całości zyskiem pośrednika.

- Nie zawsze wykonanie każdej usługi pośrednictwa jak zakończone udaną transakcją - mówi Tomasz Błeszyński. - Często klienci wycofują się z umowy, sprzedają czy wynajmują nieruchomości sami. W takich przypadkach pośrednik nie tylko nie uzyskał przychodu z takiej transakcji, ale poniósł stratę wydając swoje pieniądze na opłacenie kosztów wykonania usługi.

Ceny mieszkań i domów rosną

Pośrednik apeluje, by nie zmieniać dotychczasowego rozwiązania. Sprawa jest o tyle istotna, że ceny mieszkań i domów ciągle rosną, a wraz z nimi wysokość prowizji. Jak wyliczyli specjaliści Narodowego Banku Polskiego ceny mieszkań w tym roku rosną we wszystkich dużych miastach. Dotyczy to zarówno nowych lokali jak i tych na rynku wtórnym. W Łodzi np. tylko w pierwszym kwartale tego roku mieszkania na rynku pierwotnym zdrożały o 4 proc., a na wtórnym o 8,4 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki