Posłanka Anita Sowińska - dla ludzi i środowiska

Materiał informacyjny - Posłanka Anita Sowińska
Gdy w listopadzie 2019 roku otrzymałam mandat poselski wiedziałam, że jest to ogromne zobowiązanie wobec ludzi, którzy mi zaufali. Każdego dnia, przez niemal cztery lata pracowałam, aby ten mandat należycie wykonywać i aby nie zawieść zaufania, którym mnie Państwo obdarzyli.

W trakcie kadencji podejmowałam wiele inicjatyw regionalnych i ogólnopolskich, związanych przede wszystkim z ochroną klimatu i środowiska, ochroną zdrowia, a także wsparciem osób pracujących. Jako przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu dla Polski organizowałam debaty w Sejmie, których efektem było m.in. złożenie ustawy nowelizującej prawo wodne, doprowadzenie do planu sprawiedliwej transformacji regionu bełchatowskiego, czy opracowanie postulatów dla zmian systemowych ułatwiających powstawanie nowych parków narodowych. Podejmowałam również inicjatywy edukacyjne w mediach społecznościowych oraz w Sejmie, organizując dla posłanek i posłów warsztaty „Mozaika Klimatyczna”. Ponadto w partii Nowa Lewica jestem odpowiedzialna za przygotowanie programu partii w obszarze ochrony klimatu i środowiska, dzięki czemu mogę dzielić się wiedzą z innymi i mieć wpływ na decyzje partii. Trudno jest na jednej stronie streścić wszystkie aktywności, więc opowiem tylko o kilku z nich.

Chrońmy przyrodę dla naszych dzieci i wnuków

Obecnie jestem zaangażowana w ochronę lasów wokół Elektrowni Bełchatów – o pomoc w tej sprawie poprosiły mnie mieszkanki i mieszkańcy powiatu bełchatowskiego. W przyszłym rządzie chciałabym doprowadzić do zmian systemowych, które chroniłyby przyrodę. Przykładem takich zmian jest wprowadzenie Lasów Obywatelskich – lasów ochronnych wokół miast i na innych terenach narażonych na degradację środowiska. Moim celem jest również doprowadzenie do zmian w prawie umożliwiających powstawanie nowych parków narodowych w Polsce, obejmujące m.in. zachęty finansowe dla samorządów. Obecnie jest ich bardzo mało – zajmują tylko 1% powierzchni Polski, a od 22 lat nie powstał żaden nowy park narodowy. W województwie łódzkim nie ma żadnego parku narodowego, dlatego moim postulatem jest utworzenie Parku Narodowego Puszczy Pilickiej. To pozwoliłoby rozwinąć się turystycznie okolicom Spały i Tomaszowa Mazowieckiego, a skorzystaliby wszyscy mieszkańcy województwa.

Sprawiedliwa transformacja dla Bełchatowa

W wyborach do Sejmu w 2019 roku byłam jedyną kandydatką, która popierała sprawiedliwą transformację i rekultywację regionu górniczego w okolicach Bełchatowa. Inni kandydaci albo twierdzili, że węgiel będzie wieczny, albo chowali głowę w piasek. A jednak w polityce warto mieć marzenia i odważnie robić swoje. Dziś sprawiedliwa transformacja dla Bełchatowa staje się faktem, czego dowodzi Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, zaakceptowany przez Komisję Europejską. Jedną z moich propozycji w trakcie kampanii wyborczej była budowa kolei do Bełchatowa. Uważam, że taka inwestycja jest bardzo potrzebna mieszkankom i mieszkańcom. Da ona dodatkowy impuls do rozwoju tego miasta. Pomysł jak widać dotarł do samorządowców, którzy podpisali umowę na modernizację linii kolejowej oraz wydłużenie jej do pobliskich miejscowości. Mam nadzieję, że to nie koniec i w przyszłej kadencji uda się doprowadzić do szybkiego połączenia kolejowego Bełchatowa i Łodzi.

Posłanka Anita Sowińska - dla ludzi i środowiska

Stop chlewni w Kole!

Mieszkańcy wsi Koło w gminie Sulejów pod Piotrkowem Trybunalskim protestowali przeciwko planom wybudowania dużej chlewni. Wieś Koło położona jest na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, blisko Zalewu Sulejowskiego i budowa chlewni znacząco pogorszyłaby walory mieszkalne, turystyczne i przyrodnicze tego terenu. Na zaproszenie Pani Sołtys oraz stowarzyszenia Czyste Koło wsparłam ich w proteście przeciw powstaniu chlewni. Zwróciłam uwagę na znany od wielu lat problem kwitnienia sinic w Zalewie Sulejowskim, który spowodowany jest m.in. zanieczyszczeniami spływającymi z pól, szczególnie tych związanych z hodowlą zwierząt. Moja interwencja przyniosła skutek i chlewnia nie powstała.

Posłanka Anita Sowińska - dla ludzi i środowiska

Sprzeciwiłam się likwidacji filii bibliotek pedagogicznych w Rawie Mazowieckiej

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zamierzał zamknąć aż 18 filii bibliotek pedagogicznych w województwie łódzkim. W tej sprawie podjęłam interwencję poselską zwracając uwagę, że biblioteki to nie tylko wypożyczanie książek, ale także miejsce spotkań młodzieży i seniorów. Przykładowo biblioteka pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej organizuje wiele wydarzeń edukacyjnych, mających ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. Likwidacja bibliotek to byłaby również utrata wielu miejsc pracy. Dzięki mojej interwencji biblioteki z powodzeniem funkcjonują do tej pory.

Posłanka Anita Sowińska - dla ludzi i środowiska

Interweniuję w sprawie szpitala onkologicznego w Tomaszowie Mazowieckim

Dotychczas w Tomaszowie Mazowieckim leczenie onkologiczne było możliwe za sprawą tzw. „szybkiej ścieżki onkologicznej”. Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED ściśle współpracował z Tomaszowskim Centrum Zdrowia, ponieważ oba szpitale funkcjonują pod tym samym adresem. Przy pomocy takiego połączenia pacjenci mieli dostęp do kompleksowej opieki w jednym miejscu (radioterapia, chemioterapia i operacje chirurgiczne). Za kilka miesięcy wejdzie w życie nowa ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, której przepisy są niejasne i jest duża obawa, że wskutek zmiany prawa leczenie onkologiczne w Tomaszowie Mazowieckim ulegnie znacznemu pogorszeniu. W interpelacji do Ministra Zdrowia zaproponowałam jednak rozwiązanie: konsorcjum dwóch tomaszowskich szpitali, tak aby wspólnie mogły być zakwalifikowane do najwyższej kategorii szpitali w Krajowej Sieci Onkologicznej. To pozwoliłoby na utrzymanie wysokiego poziomu leczenia onkologicznego w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie interwencja jest jeszcze w trakcie i mam nadzieję na jej pozytywne zakończenie.

System kaucyjny na butelki – TERAZ!

Dbanie o środowisko to nasz obywatelski obowiązek. To co trzymam w ręku to śmieci, które zebrałam na krótkim, porannym spacerze z moimi psami. Są to głównie butelki po wódce (zarówno małpki, które są plagą naszych lasów, jak i butelki półlitrowe), ale są też butelki plastikowe i puszki aluminiowe po piwie i napojach energetycznych. Od początku swojej kadencji forsuję wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach: butelki szklane, plastikowe i puszki aluminiowe. Niestety rząd ociąga się z wprowadzeniem ustawy o opakowaniach zwrotnych, mimo że ustawa jest już gotowa. Będę robić swoje, aż do osiągnięcia celu!

Posłanka Anita Sowińska - dla ludzi i środowiska

W czasie trwania mojej kadencji odbywałam wiele spotkań z mieszkańcami i mieszkankami okręgu. Jedną z tych form spotkań było Mobilne Biuro Poselskie. Rozmawiałam z ludźmi na targowiskach miejskich o ich problemach i trudnościach. Uważam, że to bardzo ważne, by być blisko ludzi. To dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniom moja praca jako posłanki ma wpływ na poprawę życia w Polsce.

Więcej o mojej działalności poselskiej można przeczytać na moich social mediach:

Facebook: Anita Sowińska
Instagram: @anitasowinska
Twitter: @anitasowinska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie