Pośmiertni generałowie

  Pośmiertni generałowie

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jaki sens ma awansowanie na wyższe stopnie oficerskie bohaterów w 50, 60 lat po tym, jak stracili życie? Czy taki pośmiertny awans cokolwiek zmienia w ocenie ich czynów i zasług? Czy chęć oddania należnego hołdu nie zamienia się w groteskę?
  Pośmiertni generałowie

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Minister obrony Tomasz Siemioniak awansował właśnie na pułkownika rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego przez komunistów w 1948 roku bohatera II wojny światowej i niepodległościowego podziemia. Niesamowita karta. Walczył z bolszewikami w 1920 roku, w kampanii wrześniowej, pozwolił ująć się w ulicznej łapance, by trafić do Auschwitz, uciekł stamtąd, po wojnie wrócił do kraju znów do konspiracji.

  O takich ludziach trzeba wciąż przypominać. Ale czy przez sztuczne awanse? Czy za 10 lat następny minister obrony nie uzna, że czas awansować pułkownika Pileckiego na generała Pileckiego? Dlaczego nie wystarczy "rotmistrz Pilecki", który wrył się już w pamięć młodego pokolenia Polaków?

  Podobna historia była ze słynnym Warszycem, czyli kapitanem Stanisławem Sojczyńskim, bohaterskim partyzantem z Radomska, zamordowanym przez komunistów w 1947 roku.
  Od 2009 roku dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu kapitan Warszyc jest pośmiertnym generałem brygady. Można zrozumieć nacisk środowisk kombatanckich, ale od prezydenta i ministra można oczekiwać zdrowego rozsądku. Właśnie w trosce o to, by nie robić karykatury z upamiętniania bohaterów. Za chwilę ktoś mianuje generałem brygady Jana III Sobieskiego w uznaniu zasług za odsiecz wiedeńską.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pilecki

  Mohort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Leming tego nie pojmie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo