ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Postawmy na słońce, a będziemy oddychać czystym powietrzem

  Postawmy na słońce, a będziemy oddychać czystym powietrzem

  Materiał partnera

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Celem konkursów jest uwrażliwienie dzieci na korzyści z ekologii
  1/3
  przejdź do galerii

  Celem konkursów jest uwrażliwienie dzieci na korzyści z ekologii

  Fundacja Banku Ochrony Środowiska uruchomiła kolejną edycję konkursu badawczego i filmowego „Postaw na Słońce”, dzięki któremu uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poszerzą swoją wiedzę na temat Odnawialnych Źródeł Energii. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów z całej Polski, a gala podsumowująca odbyła się w Ministerstwie Środowiska w Warszawie. Szkoły mogły zgłaszać się do 21 listopada, a pula nagród przekracza 30 tys. zł.
  - Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności. Chcemy o tym opowiedzieć młodym ludziom, zwłaszcza że to oni będą kiedyś decydowali, jaką energię wykorzystywać w gospodarstwie domowym. Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) jest również wielką szansą dla samorządów, zwłaszcza gmin i miast. Przede wszystkim ze względu na zwiększenie niezależności energetycznej.

  Ogromna korzyść z takich rozwiązań to niższe ceny energii (w efekcie lepsze warunki dla inwestorów), czystsze powietrze pozbawione tzw. niskiej emisji (w efekcie atrakcyjniejsze tereny dla inwestorów) oraz rosnący poziom kultury technicznej społeczeństwa zapoznanego z instalacjami typu OZE (w efekcie kadry bardziej pożądane przez inwestorów) - podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog, wiceprezes Fundacji BOŚ.


  Nauka, rywalizacja i pula korzyści

  Zapisy do kolejnej edycji konkursu „Postaw na Słońce” ruszyły w październiku. Zespoły szkolne mogły rejestrować się przez portale: www.postawnaslonce.pl i www.filmeko.pl do 21 listopada. Pamiętajmy, że jedną szkołę może reprezentować w projekcie tylko jeden zespół. Warto podkreślić, że w tym roku zasady konkursu zostały uproszczone. Obejmą one dwa etapy, w których uczniowie będą realizować zadania konkursowe i szerzyć wiedzę na temat OZE nie tylko wśród innych uczniów, ale także lokalnych społeczności.

  Czym dokładnie będą zajmować się gimnazjaliści i ponad gimnazjaliści? W pierwszym etapie - realizowanym pod hasłem „Energia Słońca dla domu” - konkursanci zdobędą wiedzę o wytwarzaniu energii z wykorzystaniem OZE oraz przygotują projekty mikro-instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych. W drugim etapie „Zarabiaj na Słońcu” uczniowie przekażą zdobytą wcześniej wiedzę swoim kolegom szkolnym oraz lokalnej społeczności.


  Zespoły uczniowskie i opiekunowie


  Zespół konkursowy może składać się maksymalnie z dziesięciu uczniów z jednej szkoły (może być grupa z różnych klas) i opiekuna (nauczyciela). Młodzież będzie realizować wyznaczone zadania, a jednocześnie rywalizować między sobą.

  W pierwszym etapie uczniowie obliczą zapotrzebowanie energetyczne dla sześciu jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wysokość emisji dwutlenku węgla przed i po zastosowaniu rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii. Następnie, z pomocą nauczyciela, będą dobierać odpowiednie mikroinstalacje fotowoltaiczne.

  Oprócz tego, zadaniem zespołów będzie przygotowanie i poprowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych, które będą promować korzyści związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii nie tylko wśród swoich kolegów i koleżanek, ale również w środowisku lokalnym.

  Co ważne, uczestnicy konkursu będą mogli korzystać z fachowego wsparcia specjalistów, a Fundacja BOŚ udostępni im m.in. specjalnie przygotowane kalkulatory ułatwiające wyliczenia i szczegółowe materiały edukacyjne.


  Zostań „ekofilmowcem”


  Zadaniem uczestników konkursu filmowego będzie przygotowanie krótkiego filmu edukacyjnego w formie reportażu. Młodzież, która weźmie udział w konkursie stworzy własną ekipę filmową, a później zaangażuje się w realizację projektu od A do Z. Celem filmów powinno być zaprezentowanie mikroinstalacji OZE znajdujących się w danym regionie. Wszystkie dzieła powstałe w ramach konkursu będą także prezentowane na stronie konkursu oraz w kanale YouTube Fundacji BOŚ. Uczestnicy konkursu mogą korzystać z materiałów edukacyjnych nt. OZE, które będą pomocne w przygotowaniu koncepcji.

  - Poznanie mechanizmu wytwarzania energii, jak również jej redystrybucji staje się ważnym tematem dla młodego pokolenia, a konkurs filmowy to idealna okazja dla uczniów, by przedstawić temat w sposób kreatywny i przy okazji przeżyć świetną przygodę
  - podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog, wiceprezes Fundacji BOŚ.

  Ostateczny termin nadsyłania raportów do konkursu „Postaw na słońce” z pierwszego etapu minie 28 lutego 2017 roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: www.postawnaslonce.pl i www.filmeko.pl


  Makiety lub modele


  Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprasza także do udziału w konkursie modelarskim „EKO MODEL”, którego celem jest promowanie Odnawialnych Źródeł Energii oraz instalacji ograniczających negatywny wpływ człowieka na środowisko. Udział w konkursie polega na samodzielnym wykonaniu makiety lub modelu EKO instalacji w domu jedno- lub wielorodzinnym. Prace podzielone będą na kategorie: woda, ciepło i energia elektryczna. Modele mogą być w dowolnej skali, zarówno statyczne, jak i dynamiczne.


  Zgłoszone do konkursu modele zostaną ocenione przez komisję składającą się z modelarzy, ekologów i pracowników Fundacji. Przewidziane są nagrody główne oraz liczne wyróżnienia o łącznej wartości 14 tysięcy złotych.

  Zapisy trwają do 31 grudnia 2016 r., na modele organizatorzy czekają do 28 lutego 2017 r.


  Więcej informacji na stronie internetowej www.ekomodel.fundacjabos.pl.

  W 2009 r. Zarząd BOŚ wyszedł z inicjatywą założenia Fundacji, która wpisze się w misję organizacji. Jest to pierwsza fundacja banku działającą na rzecz ochrony środowiska, promowania ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Wypełnia w ten sposób lukę na rynku fundacji korporacyjnych w Polsce. Fundacja jest organizacją pozarządową i oddzielną instytucją od Banku, który jednak pozostaje głównym Fundatorem.

  Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo