Historyk prof. Wiesław Puś był rektorem Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2002-2008. W 2015 roku – na 70-lecie uczelni – ukazało się pierwsze wydanie jego książki o dziejach największej w naszym regionie szkoły wyższej. A na 75-lecie akademicka społeczność może się zaczytywać w tomie pt. „Zarys historii Uniwersytetu Łódzkiego 1945-2020”.
W czterech rozdziałach książki są przedstawione takie kwestie jak: założenie, rozwój uniwersytetu, rozbudowa wydziałów UŁ, życie społeczno-polityczne uczelni oraz biogramy dziewiętnastu rektorów.
Historia UŁ jest ukazana na tle najważniejszych wydarzeń politycznych zachodzących w naszym kraju. Autor podkreślił szczególną rolę środowiska uniwersyteckiego – w tym studentów – w procesie przemian politycznych i gospodarczych w Polsce na początku lat osiemdziesiątych oraz na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Aktualizacja – w stosunku do pierwszego wydania książki – obejmuje ostatni rok kierowania UŁ przez prof. Włodzimierza Nykiela oraz większość kończącej się niedługo kadencji obecnego rektora – prof. Antoniego Różalskiego.
– Za nami, społecznością Uniwersytetu Łódzkiego, jest przeszło siedem dekad historii ciekawej, trudnej, ale ze zdecydowanie większą liczbą momentów pięknych. Najważniejsze jest to, że wciąż stanowimy jedną rodzinę akademicką, pomimo tylu zmian wokół nas – stwierdza prof. Wiesław Puś.
Książkę, w formie elektronicznego e-booka, można nabyć przez internetową witrynę Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Trwa drukowanie wersji papierowej.
Dekret o powołaniu UŁ władze państwowe wydały 24 maja 1945 roku (tego samego dnia, innym dekretem, powołały one również Politechnikę Łódzką: także społeczność PŁ nie może świętować teraz swojego jubileuszu – z powodu epidemii koronawirusa).
Prof. Wiesław Puś (ur. w 1940 roku) ukończył w UŁ studia historyczne i w roku 1966 rozpoczął pracę na tej uczelni. Jest m.in. specjalistą od historii przemysłu w Polsce, zajął się również dziejami łódzkich Żydów. Prof. Wiesław Puś w latach 1990-1996 był dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, w latach 1996-2002 prorektorem uczelni, zaś w 2002 roku oraz w 2005 roku zwyciężał w wyborach na najważniejsze stanowisko w uniwersytecie.

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?