Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potencjał w liczbach, czyli inwestycje Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Dziennik Łódzki
Inwestorzy cenią innowacyjne rozwiązania w biznesie. Zwłaszcza jak mogą liczyć na ich dofinansowanie od Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego
Inwestorzy cenią innowacyjne rozwiązania w biznesie. Zwłaszcza jak mogą liczyć na ich dofinansowanie od Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego
Przedsiębiorcy z województwa łódzkiego otrzymali 1,3 miliardów złotych na realizację 560 projektów. Najwięcej pieniędzy trafiło do firm w Działaniu 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Finansowanie biznesu.

Innowacje, prace badawcze, e-biznes oraz ochrona własności intelektualnej to przykładowe obszary działalności, które otrzymały w latach 2007-2013 wsparcie finansowe od Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Łączny koszt inwestycji w projekty przedsiębiorców wyniósł w tym czasie ponad miliard złotych. Dzięki takiej kwocie udało się zrealizować 560 projektów.

Ponad pół miliarda na innowacje.

Pomysłodawcami 50 projektów są firmy, które ubiegały się o wsparcie w ramach tzw. Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego celem jest wdrażanie nowoczesnych technologii.
Zadaniem firm ubiegających się o wsparcie było wykazanie, że stosowane przez nie rozwiązania istnieją na świecie nie dłużej niż 3 lata. Z uzyskanych dotacji, przedsiębiorcy mogli też finansować szkolenia, doradztwo i tworzenie nowych miejsc pracy.

320 milionów na prace badawcze i rozwój.

Kolejną, niemałą pulę pieniędzy, 320 milionów złotych, ŁARR przekazała na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrażanie ich w gospodarce. Projekty te zostały podzielone na dwa etapy.
W pierwszym, które wspierały jednostki badawczo-rozwojowe, przedsiębiorca prowadził badania mające na celu wprowadzenie prototypu. W drugim zaś wspierano wdrożenie wyników tych prac, czyli zastosowanie w gospodarce.

135 milionów na biznes internetowy.

O dofinansowanie w ramach projektu ŁARR ubiegało się też wiele firm prowadzących działalność gospodarczą w inter-necie. W Działaniu 8.1 POIG pulę 74 mln złotych otrzymało 136 projektów. Nieco mniejszą kwotę (61,5 mln zł) przeznaczono na wsparcie elektronicznego biznesu B2B - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały pieniądze na zautomatyzowanie procesów biznesowych ze swoimi partnerami.

13 milionów na eksport produktów.

Kolejne działanie, na które ŁARR przeznaczyło sumę 13 milionów złotych to "Paszport do eksportu".
Dzięki uzyskanemu wsparciu, 197 przedsiębiorstw, ma szansę podbić zagraniczne rynki, m.in. biorąc udział w targach europejskich. Taka impreza to koszt nawet kilkudziesięciu złotych. Zyskuje na tym nie tylko firma, ale także Polska, która może się pochwalić przed sąsiadami regionalnymi produktami.

1,4 mln na ochronę własności.

Procedury patentowe na świecie są bardzo kosztowne. Dzięki programom unijnym firmy mają możliwość z nich skorzystać i chronić własność przemysłową. W Łodzi, program nie cieszył się jednak dużym zainteresowaniem. W ramach działania zrealizowano tylko 10 projektów wydając na nie 1,4 mln złotych.

Do miliona złotych na uruchomienie firmy.

Oferta Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego to nie tylko dotacje, ale także pożyczki dla firm.
W ramach inicjatywy JEREMIE przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczkę w wysokości od 15 tysięcy nawet do miliona złotych na preferencyjnych warunkach. Jej oprocentowanie wynosi od 4,5 proc. dla pożyczek na zasadach rynkowych i od 2 proc. dla pożyczek na zasadach de mini mis. Okres spłaty to maksymalnie 5 lat, przy czym można skorzystać sześciomiesięcznej karencji.
Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zarejestrowanych i prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa łódzkiego.
Otrzymane pieniądze można przeznaczyć, między innymi, na zakup nieruchomości, maszyn, sprzętu komputerowego, oprogramowania czy samochodów.

JEREMIE to rodzaj perpetuum mobile - mechanizm odnawialny: raz wydatkowane środki wracają i ponownie są inwestowane. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kapitału na inwestycje większej liczby firm z sektora MŚP, które nie mają dostępu do produktów oferowanych przez banki komercyjne bo np. działają zbyt krótko na rynku i nie mają jeszcze historii kredytowej lub zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Kalendarium na 2014 rok.

25-28 lutego
Targi tekstylne w Moskwie skierowane do przedsiębiorców z branży tekstylnej i włókienniczej.
16-18 marca
Targi spożywcze Food Expo w Danii.
Maj
Misja gospodarcza przedsiębiorców z województwa łódzkiego do Winnicy na Ukrainie.
7-9 maja
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: trzydniowy cykl debat i spotkań na tematy dotyczące rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. W kongresie weźmie udział około sześciu tysięcy uczestników, w tym komisarze unijni, premierzy państw europejskich i przedstawiciele polskiego rządu.
Wrzesień
Forum Ekonomiczne w Krynicy: prezentacja ofert, poszukiwanie możliwości współpracy oraz uczestnictwo w debacie najwyższej klasy teoretyków i praktyków biznesu.
6-8 października
Targi Inwestycji i Nieruchomości Expo Real w Monachium, na których pojawi się wspólne stoisko regionu łódzkiego.
19-23 października
Międzynarodowe Targi Spożywcze SIAL w Paryżu. Udział w konferencjach, prezentacjach i debatach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki