Powiat łęczycki: Czy wały wytrzymają?

  Powiat łęczycki: Czy wały wytrzymają?

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Ciągłe ulewy, gwałtowne burze i silny wiatr dają się we znaki wielu mieszkańcom, którzy ze strachem przed podtopieniami oglądają zapory wodne i groble, przytrzymujące hektolitry wody.
  Wielu mieszkańców z obawą spogląda na Ner

  Wielu mieszkańców z obawą spogląda na Ner ©Agnieszka Jędrzejczak

  W powiecie łęczyckim w największych rzekach poziom wody jest bardzo wysoki i tak naprawdę niewiele brakuje do stanów alarmowych.

  - Kontrolujemy na bieżąco poziom wód. Na razie nie ma potrzeby ogłaszania stanów ostrzegawczych, ale prognozy pogody nie są dobre, czekamy więc na rozwój sytuacji - mówi Jacek Ożadowicz z zespołu zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łęczycy. - Jeśli rzeki będą cały czas wzbierać, ogłosimy stan ostrzegawczy, a gdy będzie gorzej - alarmowy - dodaje.

  Mieszkańcy z niepokojem patrzą na Bzurę. Teraz poziom wody w rzece wynosi 208 centymetrów, do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie dwóch cm.
  O swoje gospodarstwa obawiają się także mieszkańcy gminy Świnice Warckie, którzy w sąsiedztwie mają jedną z najniebezpieczniejszych rzek w powiecie. Poziom wody w Nerze ma teraz 210 cm, do stanu alarmowego brakuje 30 cm.

  - Mieszkańcy zgłaszają mi swoje obawy, nie są pewni, czy groble na Nerze wytrzymają - mówi Krzysztof Próchniewicz, wójt gminy Świnice Warckie. - Groble w ubiegłym roku były naprawiane, jednak cały czas monitorujemy stan wody w rzece - dodaje.

  Groble i wały przeciwpowodziowe naprawia Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi.

  - W tym momencie nie ma zagrożenia podtopieniami. Gospodarstwa na razie są bezpieczne. Groble były naprawiane, a wały ciągle są sprawdzane - mówi Jarosław Stańczyk, kierownik delegatury w Poddębicach WZMiUW. - Dziś dowiedziałem się, że na grobli w Zbylczycach i po części w Parskach pojawiły się jamy bobrowe, muszę to skontrolować i będziemy naprawiać.

  Tymczasem w gminie Piątek przed zalaniem ratuje jaz Pokrzywnica na rzecze Moszcze-ica.

  - Jaz przesyła teraz wodę na Strugę i Malinę, gdyby nie to, bylibyśmy zalani - mówi Krzysztof Lisiecki, wójt gminy Piątek. - Na razie jednak nie ma obaw, że gospodarstwa zostaną podtopione.

  Zagrożeniem dla mieszkańców nie są wyłącznie rzeki. Wysoki stan wody opadowej sprawia, że od dłuższego czasu na łąkach i polach stoi woda. Rolnicy mogą przez to stracić swoje plony, a to dla wielu z nich jedyne źródło utrzymania.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo