Powiat radomszczański: Gminne wydatki w 2018 roku

kn
archiwum UG Gomunice
Udostępnij:
W gminie Wielgomłyny w tym roku zostanie wyremontowanych kilka dróg, będą też inwestycje w turystykę. W Gomunicach stawiają na rozbudowę kanalizacji oraz na drogi

Uchwała budżetowa jest jedną z najważniejszych w roku, jakie podejmują radni. Zawiera finansowe założenia, a także określa harmonogram przyszłorocznych inwestycji. Gminy z powiatu radomszczańskiego sesje „budżetowe” mają już za sobą.

Jak będą wyglądać ich wydatki? Jedne mogą się chwalić kilkumilionowymi inwestycjami, w innych jest nieco biedniej. Jednak włodarze każdej starają się, by gminy nie zadłużać i jednocześnie rozwijać.

Tuż przed końcem roku uchwała budżetowa została przyjęta w gminie Wielgomłyny. Radni byli niemal jednogłośni. Jeden z rajców wstrzymał się od głosu.

Plan dochodów ustalono na 17,9 mln zł, wydatków na 20,2 mln zł. - Na kształt budżetu wpływa wiele czynników. Wpływy z opłat skarbowej, eksploatacyjnej, opłat lokalnych, wpływy z podatków, dotacje celowe z budżetu państwa na zadania z zakresu administracji rządowej zlecanej gminom oraz inne zadania zlecone ustawami, subwencja ogólna, środki z Unii Europejskiej - tłumaczyła Anna Jaguścik, skarbnik gminy w Wielgomłynach.

W budżecie na 2018 rok zaplanowano deficyt w kwocie blisko 2,3 mln zł. Zostanie on spłacony z kredytów i pożyczek.

Na wydatki majątkowe przewidziano 3,3 mln zł. Najważniejsze inwestycje to budowy i remonty dróg w kilku miejscowościach za 1,089 mln zł. Po 300 tys. zł ma kosztować przebudowa drogi Kruszyna- Krzętów oraz Popielarnia-Zacisze. 100 tys. zł ma kosztować budowa drogi wewnętrznej w Zagórzu, a o 10 tys. zł więcej kolejny etap budowy drogi dojazdowej do pól w Niedośpielinie.

- Budżet jest na miarę gminnych dochodów. Wiemy, że mieszkańcy chcieliby więcej, ale nie wszystko od razu można zrobić - mówi Krzysztof Skraboń, wiceprzewodniczący rady gminy w Wielgomłynach

Duże pieniądze zostaną przeznaczone na turystykę. Blisko 640 tys zł. - W ramach prowadzonego z innymi gminami projektu o nazwie „Magia Pilicy - ochrona przyrody obszaru funkcjonalnego doliny rzeki Pilicy”, w naszej gminie zostanie utworzona stanica kajakowa w Krzętowie oraz ścieżki rowerowe - mówi Bogdan Witaszczyk, wójt gminy Wielgomłyny.

Ale na tym nie koniec inwestycji. 1,3 mln zł zaplanowano na budowę świetlic wiejskich w pięciu miejscowościach: Niedośpielin, Sokola Góra, Rogi, Karczów i Pratkowice.

Budżet na 2018 rok jednogłośnie przyjęto w gminie Gomunice. Takich planów inwestycyjnych gmina w swojej historii jeszcze nie miała. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wójta, a wszystko wskazuje na to, że tak, to wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne wyniosą 8 mln zł.

Wstępna kwota inwestycji wpisana do budżetu wyniosła nieco ponad 3,5 mln zł, ale wójt gminy Paweł Olejniczak podczas sesji budżetowej przekazał radnym dobrą wiadomość, iż na tej kwocie się nie skończy.

- Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na kanalizację. Wierzymy w to bardzo, że nasz wniosek przejdzie i wtedy będziemy mogli dopisać do budżetu następne 3,5 mln zł, czyli będzie już 7 mln zł na inwestycje - wyjaśniał radnym wójt. - No i na pierwszej sesji w styczniu dopiszemy pieniądze, jakie dostaliśmy na odnawialne źródła energii. Podpisaliśmy już umowę z urzędem marszałkowskim na prawie 1,6 mln zł.

W tych wpisanych już w plan wydatków i dochodów gminy zadaniach jest jeszcze przebudowa i adaptacja zniszczonego budynku byłej szkoły w Kocierzowach. Za 1,3 mln zł zostanie on przerobiony na mieszkania socjalne. Budowa kanalizacji w miejscowości Kletnia ma uszczuplić gminną kasę o ponad 1,5 mln zł.

- To trudny budżet, niemniej ambitny, to trzeba przyznać. Myślę, że dlatego cała rada podniosła rękę „za”. Niektóre propozycje ze strony radnych nie zostały wpisane do planu budżetu, taka jest oczywiście wola większości, ale uważam, ze wszyscy będziemy działać razem, żeby ten budżet zrealizować - mówi radny gminy Gomunice Wacław Urbański.

Dodajmy, że ogółem dochody gminy zaplanowano na nieco ponad 24 mln zł. Wydatki zaś w kwocie 25,4 mln zł. Deficyt, jaki powstanie, zostanie spłacony z zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie