Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powołanie rzecznika praw lokatorów stało się częścią gry przedwyborczej kandydatów w Łodzi

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Kandydat PiS Waldemar Buda jako pierwszy zaproponował powołanie rzecznika praw lokatorów. Za nim poszli kolejni kandydaci.
Kandydat PiS Waldemar Buda jako pierwszy zaproponował powołanie rzecznika praw lokatorów. Za nim poszli kolejni kandydaci. materiały prasowe
W czasach czyścicieli kamienic, gangów wyłudzających kamienice, podwyżek czynszów i kolejek mieszkaniowych coraz częściej pojawiają się pomysły powołania rzecznika lokatorów. Niestety, pomysł stał się elementem gry przedwyborczej.

Jedną z pierwszych deklaracji złożonych przed wyborami przez Waldemara Budę (PiS) było powołanie rzecznika praw lokatora. Poseł Buda został natychmiast zaatakowany przez wiceprezydenta Tomasz Trelę (SLD), że proponuje rozwiązanie, które nie rozwiąże żadnego problemu. Tomasz Trela kandyduje do Rady Miejskiej z KWW Hanny Zdanowskiej w okręgu nr 4. Tymczasem jego kolega z komitetu wyborczego Piotr Paduszyński, który kandyduje w okręgu nr 6 z KWW Hanny Zdanowskiej ogłosił 3 października, że będzie dążył do powołania miejskiego rzecznika praw lokatorów i spółdzielców. Polityczna schizofrenia, brak porozumienia, czy niefortunne wsparcie posła PiS?

- To indywidualna inicjatywa Piotra Paduszyńskiego, a nie stanowisko komitetu wyborczego. Nic takiego nie znalazło się w naszym programie wyborczym - wyjaśnia Tomasz Trela. - Skrytykowałem posła Budę, że reprezentuje ekipę, która przez 8 lat wyremontowała tylko 20 kamienic. Zdania nie zmieniam. Mamy wypracowany model współpracy z lokatorami i na razie nie ma konieczności tego zmieniać.

Piotr Paduszyński uważa, że rzecznik zwiększyłby poczucie bezpieczeństwa najemców i spółdzielców, zmniejszył dysproporcję sił między najemcami i spółdzielcami, a wynajmującymi i spółdzielniami. Dzięki rzecznikowi władze miasta szybciej dowiadywałyby się o problemach z administrowaniem nieruchomościami. Ujawniałby on sytuacje, w których źródłem konfliktu bywa sprzeczność interesów niektórych osób zatrudnionych w administracji z interesami najemców.

- W wielu przypadkach można byłoby uniknąć przekształcania lokalnych problemów lokatorskich w spory polityczne i wykorzystywania ich do lansowania się przez polityków - mówi Piotr Paduszyński, który od lat doradza spółdzielcom, mieszkańcom prywatnych i komunalnych kamienic oraz reprezentuje ich w sądach. Wygrał procesy z prezesem spółdzielni mieszkaniowej Śródmieście, z czyścicielami kamienic, czy sprawy karne przeciwko osobom naruszającym prawa lokatorów, choćby przeciwko właścicielowi kamienicy przy Nowomiejskiej 4.

Przypomnijmy, że Waldemar Buda też interweniował w sprawach lokatorskich.

- Na podstawie mojego zawiadomienia udało się skazać pierwszego kamienicznika, który był czyścicielem i traktował bardzo źle swoich lokatorów. Ale podobnych spraw jest bardzo wiele. Dlatego uważam, że w Urzędzie Miasta Łodzi powinien być człowiek, który będzie zajmował się wyłącznie tymi sprawami - zaznaczył poseł Waldemar Buda.

Do orędowników rzecznika praw lokatorów dołączył KWW Tak!

- Uruchomimy stałą pomoc informacyjną i prawną dla nieuczciwie traktowanych lokatorów prywatnych kamienic. Ruchy lokatorskie będą mogły liczyć na wsparcie miasta. Zorganizujemy okrągły stół mieszkaniowy, by nie decydować o polityce mieszkaniowej zza biurka - czytamy w deklaracji programowej KWW Tak!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki