Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film o Gierku. Edward Gierek - gospodarskie wizyty w Łodzi. Był na budowie osiedli (Retkinia), w zakładach pracy, na Piotrkowskiej

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Edward Gierek na ulicy Piotrkowskiej. Na zdjęciu przechodzi przez ul. Główną - obecną al. Piłsudskiego. Za delegacją - budynek "Centralu", najnowocześniejszego wtedy domu handlowego w Łodzi i w Polsce.
Edward Gierek na ulicy Piotrkowskiej. Na zdjęciu przechodzi przez ul. Główną - obecną al. Piłsudskiego. Za delegacją - budynek "Centralu", najnowocześniejszego wtedy domu handlowego w Łodzi i w Polsce. Janusz Kubik
W przyszłym roku ma być gotowy film o [b] Edwardzie Gierku[/b], I sekretarzu PZPR w latach 1970-1980. Reżyseruje go Michał Węgrzyna. Będzie kręcony na Górnym Śląsku, m.in. w Katowicach, a także w Ustroniu i Zawierciu. Zdjęcia już się rozpoczęły.

Film o Gierku - gwiazdorska obsada

W rolę Gierka wcieli się Michał Koterski, jego żonę Stanisławę Gierkową zagra Małgorzata Kożuchowska, Rafał Zawierucha zagra premiera, a Jan Frycz prymasa Stefana Wyszyńskiego. W obsadzie znalazły się również inne znane nazwiska polskiego filmu: Cezary Żak, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Krzysztof Tyniec, Mikołaj Roznerski, Maciej Zakościelny.

Złote lata "za Gierka"

Edward Gierek przez wielu Polaków, którym za jego rządów zaczęło się żyć naprawdę lepiej, do dziś wspominany jest z nostalgią i sympatią. Następowała wówczas dynamiczna modernizacja kraju, wcześniej zastygłego w gomułkowskiej ponurej stabilizacji. Wznoszono wielkie zakłady przemysłowe (Huta Katowice, w Łodzi - np. "Próchnik"), nowoczesne obiekty (Dworzec Centralny w Warszawie), drogi (istniejąca do dziś "gierkówka" z Warszawy na Śląsk), wiadukty, wielkie osiedla mieszkaniowe na obrzeżach miast (w Łodzi Retkinia). Płace Polaków wzrosły kilkakrotnie, poprawiło się zaopatrzenie sklepów. Modernizowano i rozwijano nasz siermiężny dotychczas przemysł motoryzacyjny (pojawił się fiat 125p, a zwłaszcza na masową skalę słynny "maluch" czyli fiat 126p). Polacy zaczęli wyjeżdżać za granicę, w mediach zapanowała propaganda sukcesu.

Krach Gierka, koniec dobrobytu

Postęp i rozwój kraju odbywał się jednak wówczas na kredyt, bo Polska w dekadzie gierkowskiej zaciągnęła gigantyczne długi na Zachodzie, co po 1976 roku doprowadziło do zapaści ekonomicznej, kryzysu, wprowadzenia kartek na żywność, papierosy, alkohol, odzież i obuwie. I w efekcie do strajków i festiwalu "Solidarności", zakończonego w grudniu 1981 roku wprowadzeniem stanu wojennego. Edwarda Gierka odsunięto od władzy, oskarżano wraz z jego dygnitarzami i współpracownikami o gigantyczne nadużycia.

Edward Gierek w Łodzi

Edward Gierek był w czasie swoich rządów w latach 1970 - 1980 w Łodzi kilkakrotnie. Najczęściej odwiedzał powstające osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe ("szczególnie interesując się warunkami pracy załóg i rezultatami produkcyjnymi" - jak pisały ówczesne gazety). Stałym punktem były również spotkania z "aktywem partyjno-gospodarczym Łodzi", które zawsze rozpoczynały się od podziękowań, że Gierek złożył wizytę w mieście.

Zobacz w galerii archiwalne, często niepublikowane dotąd zdjęcia z wizyt Edwarda Gierka w Łodzi

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki