Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film "Zimna gra" z Billem Pullmanem - dystrybutorem łódzka firma. Czy znasz inne produkcje o okresie Zimnej Wojny?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Akwarium, 1996 rok, Polska/Ukraina, reż. Antoni Krauze, wyst. Yuri Smolsky, Janusz Gajos. Ekranizacja powieści Wiktora Suworowa. Wiktor, młody porucznik Armii Czerwonej, zostaje przeniesiony do służby w wywiadzie wojskowym i poddany morderczej presji.
Akwarium, 1996 rok, Polska/Ukraina, reż. Antoni Krauze, wyst. Yuri Smolsky, Janusz Gajos. Ekranizacja powieści Wiktora Suworowa. Wiktor, młody porucznik Armii Czerwonej, zostaje przeniesiony do służby w wywiadzie wojskowym i poddany morderczej presji. materiały dystrybutora
W Warszawie w środę rozpoczął się stołeczny cykl zdjęć do filmu „Zimna gra” w reżyserii Łukasza Kośmickiego, w którym jedną z głównych ról zagra amerykański aktor Bill Pullman, znany m.in. z „Dnia Niepodległości”. Dystrybutorem produkcji będzie łódzka firma Next Film.

„Zimna gra” to szpiegowski thriller opowiadający alternatywną historię z czasów Zimnej Wojny z postacią mistrza szachowego Joshuy Mansky’ego. Akcja filmu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Amerykański sen się kończy, radzieckie wojska płyną w stronę Kuby, Chruszczow grozi atakiem nuklearnym. Napięcie między USA a ZSRR sięga zenitu. Agenci CIA zmuszają Joshuę Mansky’ego – mającego problemy z alkoholem geniusza matematycznego, emerytowanego profesora Princeton, by wystąpił w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Aleksandrowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w Warszawie. Nie będzie to jednak zwykły mecz. Joshua Mansky rozegra pojedynek, w którym stawką jest ratowanie ludzkości przed nuklearną zagładą – turniej jest przykrywką do szpiegowskiej rozgrywki, która ma dać Amerykanom odpowiedź na temat tego, czy Rosjanie rzeczywiście umieścili na Kubie głowice nuklearne... Do rywalizacji dochodzi w październiku roku 1962, w scenerii Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

ZAJRZYJ DO GALERII, BY SPRAWDZIĆ, CZY PAMIĘTASZ INNE FILMY, KTÓRYCH AKCJA ROZGRYWAŁA SIĘ W CZASIE ZIMNEJ WOJNY

– Pałac to fascynujące miejsce do ulokowania w nim filmu, bo ten budynek to takie nasze magiczne, mroczne Gotham City – zapewnił na konferencji prasowej reżyser Łukasz Kośmicki (absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej).

Bill Pullman wcieli się w rolę Joshuy Mansky’ego. Co ciekawe, aktor zastąpił innego amerykańskiego gwiazdora, Williama Hurta („Odmienne stany świadomości”, „Incredible Hulk”), który musiał zrezygnować z udziału w filmie, ponieważ uległ niefortunnemu wypadkowi, w czasie wolnym, kilka dni po rozpoczęciu zdjęć.

– Bardzo dziękuję Williamowi Hurtowi za uwierzenie w opowiadaną przez nas historię. Życzymy mu wszyscy zdrowia i powrotu do pełni sił. Cieszymy się, że do obsady dołączył Bill Pullman, wszechstronny aktor z imponującym dorobkiem, który znakomicie odnalazł się w roli Joshuy Mansky’ego – powiedział Łukasz Kośmicki.

Autorem zdjęć jest łodzianin, Paweł Edelman, a za scenografię odpowiada Allan Starski. Muzykę przygotowuje Łukasz Targosz. W obsadzie znaleźli się również: Lotte Verbeek („Rodzina Borgiów”), Corey Johnson („Kapitan Phillips”), James Bloor („Leatherface”), Aleksiej Serebriakow („Lewiatan”), Evgeny Sidikhin, Robert Więckiewicz, Nicholas Farrell, Magdalena Boczarska, Wojciech Mecwaldowski, Cezary Kosiński. Film powstaje w języku angielskim (choć bohaterowie będą się porozumiewać również po polsku i rosyjsku) – to pierwszy w historii film realizowany przez polskich producentów z myślą o dystrybucji międzynarodowej – w różnych lokacjach od lutego, premiera zaplanowana jest na 2019 rok.

– Widzowie zapewne zauważą w „Zimnej grze” pewne analogie do współczesności, w tym chociażby eskalacji napięć między Wschodem a Zachodem. Mam wrażenie, że niewiele się zmieniło i nasza rzeczywistość dogania ten film – dodał Kośmicki.

Jak podkreślają realizatorzy, dużą rolę w budowaniu klimatu filmu pozostawiono gmachowi Pałacu Kultury i Nauki, z jego tajemnicami, legendami, korytarzami i zapomnianymi pomieszczeniami. Allan Starski przyznał, że przedstawienie instytucji taką, jaka była w latach 60., było poważnym wyzwaniem technicznym. Symbol Warszawy uległ bowiem licznym modernizacjom, zmieniło się również jego otoczenie. Na ekranie mamy jednak odczuć jego niezwykłą potęgę...

Kiedy zmiana czasu na letni?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki