Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powstaje „Plażowa Piłka Ręczna”. Jej bazą szkoleniową będzie Sulejów

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Przewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Borkowski, prezes ŁZPR Marek Sobolczyk, burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski i wiceprezes ŁZPR ds. szkoleniowych Jerzy Bończak
Przewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Borkowski, prezes ŁZPR Marek Sobolczyk, burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski i wiceprezes ŁZPR ds. szkoleniowych Jerzy Bończak
Piłka ręczna. Zarząd Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej postanowił sformalizować struktury szkolenia nowej dyscypliny sportu na terenie Województwa Łódzkiego. Tą dyscypliną jest wywodząca się z piłki ręcznej 7-mio osobowej piłka ręczna plażowa, dyscyplina której powstanie datuje się na rok 1992.

Obecnie w dyscyplinie tej rozgrywane są Mistrzostwa Świata i mistrzostwa kontynentalne, a na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio piłka ręczna plażowa będzie dyscypliną pokazową z dużymi szansami na olimpijski debiut w Paryżu w roku 2024.

Komisja ds. piłki ręcznej plażowej przy Łódzkim Związku

Przy Łódzkim Związku Piłki Ręcznej powstała Komisja ds. piłki ręcznej plażowej, której przewodniczy Maciej Rogala - sędzia międzynarodowy tej dyscypliny sportu. Przygotowano plany zaktywizowania środowiska na rzecz „plażówki”, brakowało jednak bazy gdzie można by objąć programem szkoleniowym dzieci i młodzież z województwa łódzkiego. Taką bazę znaleziono w Gminie Sulejów.

Przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Sulejowie powstała w roku 2018, z inicjatywy trenera i animatora Janusza Pełki i przy zaangażowaniu władz gminy, burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Bartosza Borkowskiego Ogólnopolska Federacja o nazwie „Akademia Mini Siatkówki Plażowej” , która zrzesza kluby i organizacje sportowe z całej Polski, wspólnie realizując projekt szkolenia i popularyzacji tej dyscypliny sportu.

Szkoła Podstawowa Nr 1 ma w swej ofercie edukacyjnej klasy mistrzostwa sportowego w siatkówce plażowej, Łódzki Związek Piłki Ręcznej w porozumieniu z władzami gminy Sulejów zaproponował rozszerzenie profilu klas o klasy mistrzostwa sportowego w sportach plażowych, włączając w projekt szkolenie w zakresie piłki ręcznej plażowej. Porozumienie o wzajemnym wsparciu i współpracy w zakresie promocji i realizacji szkolenia z piłki ręcznej plażowej i piłki ręcznej na terenie gminy oraz realizacji ogólnopolskich zadań z tym związanych podpisali burmistrz Wojciech Ostrowski i przewodniczący Rady Bartosz Borkowski ze strony gminy Sulejów oraz ze strony Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej prezes Marek Sobolczyk i wiceprezes ds. szkoleniowych Jerzy Bończak. Przekazanie dokumentu nastąpiło w obecności wiceprezesa Łódzkiej Federacji Sportu Zbigniewa Świercza podczas uroczystego podsumowania działalności kulturalno-sportowo-turystycznej w latach 2018/2019 w gminie Sulejów, które odbyło się w ostatnim dniu stycznia.

Spotkanie z wybitną osobowością polskiej piłki ręcznej

Na uroczystości gmina przedstawiła zarówno swoje wielkie dokonania w omawianych latach, jak i projekty, które zamierza zrealizować w najbliższym czasie. Na pierwszy plan wysuwają się: organizacja Mistrzostw Świata Osób Niesłyszących w siatkówce plażowej (8 - 15 sierpnia 2020) w zakresie imprez sportowych oraz budowa pełnowymiarowej hali sportowej przy SP 1 w Sulejowie. W zamierzenia te wpisuje się również piłka ręczna organizując w dniu 19 lutego 2020, wspólnie z władzami gminy spotkanie z wybitną osobowością polskiej piłki ręcznej, wielokrotnym reprezentantem Polski, medalistą MŚ i uczestnikiem IO Sławomirem Szmalem, który m.in. przeprowadzi pokazowe zajęcia z piłki ręcznej.

Widząc dokonania i zaangażowanie mieszkańców i władz gminy Sulejów wierzymy, że zarówno siatkówka plażowa jak i rodząca się w województwie Łódzkim piłka ręczna plażowa znajdzie w tej pięknej krajobrazowo okolicy swoje poczesne miejsce, a Sulejów znaczył będzie dla tych dyscyplin i dla polskiego sportu tyle co obecnie Cetniewo, Spała czy Zakopane.

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki